Gospodarka

Morawiecki na Impact CEE: “Dzięki połączeniu wynalazczości i innowacyjności przedsiębiorców z dobrym państwem możemy śmiało patrzeć w przyszłość”

Rozważamy podniesienie progu przychodowego, do którego będzie można stosować estoński CIT, powyżej 50 mln zł, a informacja w tej sprawie będzie podana wkrótce – powiedział premier Mateusz Morawiecki, otwierając w środę Kongres Impact’20 Connected Edition.

– Musimy z tej sytuacji kryzysowej wyciągnąć wnioski wszyscy – społeczność przedsiębiorców, startupowców, innowatorów, wynalazców, ale także państwo, administracja publiczna, samorządy i po prostu obywatele – mówił premier podkreślając trudności, jakie spowodowała pandemia koronawirusa.

– Odkąd stało się jasne, że epidemia koronawirusa dokona głębokich zmian we wszystkich systemach gospodarczych, wszystkich państw świata, stoimy przed wielkim, nowym wyzwaniem, które wytyczy ścieżki na kolejne lata, a może nawet na kolejne dziesięciolecie – dodawał szef rządu.

– Wstępne wyniki gospodarcze na tle Unii Europejskiej są pozytywne dla Polski. Dzięki Tarczy Antykryzysowej i Finansowej potrafiliśmy obronić przedsiębiorców. Dzisiaj po kilku latach od zainaugurowania innowacyjnego Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju możemy powiedzieć, że te pierwsze kroki w tej trudnej drodze powiodły nam się całkiem nieźle. To nasz wielki sukces gospodarczy – podkreślał premier.

Morawiecki odniósł się też do danych statystycznych za ubiegły rok, które pokazują, że nieustannie wrasta “innowacyjność” polskiego biznesu:

– Te dane urosły jak nigdy wcześniej w ciągu 30 lat. To wciąż za mało, ale przyrost o blisko 1/4 to rekord 30-lecia. To znaczy, że Plan Odpowiedzialnego Rozwoju zachęca do innowacyjności i działa – mówił szef rządu.

Premier dodawał, że “wielu małych przedsiębiorców i start-upowców ma szansę sprzedawać swój produkt u naszych wielkich narodowych championów. To nasz sukces gospodarczy, który pokazał, że możemy wdrożyć dobrą strategię – imposybilizm został przełamany. Dla nas innowacja jest najważniejszą strategią wyrwania się z tej pułapki pomiędzy bogatym zachodem a ludnym wschodem, który oferuje niskie koszty pracy. Nie chcemy oferować niskich kosztów pracy, tylko wykwalifikowanych pracowników”

– To, co było bolączką rozwoju gospodarczego w Polsce w III RP to niska zdolność do wdrażania, do przekładania tych znakomitych polskich pomysłów na projekty komercyjne i biznesowe, które będą mogły na całym świecie pokazywać swoją wartość. Niezbędna jest dobra współpraca przedsiębiorców z państwem. Proponujemy jeden z najniższych podatków dla innowatorów, żeby przyciągać talenty i realizować te pomysły najpierw w Polsce, a potem w Europie i na całym świecie – mówił Morawiecki.

– Już dziś staramy się być domem dla przedsiębiorców białoruskich w związku z tą trudna sytuacją na Białorusi. Stwarzamy im najlepsze warunki, jakie możemy. Z sytuacji epidemii koronawirusa państwa wyjdą obronna ręką poprzez sprawne działanie państwa i odpowiednie regulacje legislacyjne. Eksplozja wolności gospodarczej – na to kładziemy nacisk. Wsłuchujemy się w głosy przedsiębiorców – zapowiedział premier.

Szef rządu podsumował swoją wypowiedź odwołując się do ogromnej rewolucji, jaką ma szansę stać się dla polskich przedsiębiorców estoński CIT:

– Zastanawiamy się nad podniesieniem ogłoszonego progu z 50 mln na wyższą kwotę, o tym wkrótce będziemy mówić – zapowiedział.

Źródło: Stefczyk.info Autor: red.
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Ważny apel premiera: dziś wszyscy musimy się zjednoczyć

0 0

Nie żyje aktor Dariusz Gnatowski

0 0

Sędzia Wojciech Ł. odpowie za fałszywe oskarżenia?

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij