Świat

Narasta fala antysemityzmu w Niemczech. To ogromny problem!

Departament Badań i Informacji o Antysemityzmie w Berlinie (RIAS) opublikował we wtorek raport dotyczący antysemickich incydentów w stolicy Niemiec w pierwszej połowie 2020 roku – pisze agencja AP. Wynika z niego, że takich incydentów było 410, czyli więcej niż dwa dziennie.

Odnotowano, że akty antysemickie obejmowały sześć ataków fizycznych, 25 przypadków uszkodzenia mienia, 20 gróźb, 58 przykładów antysemickiej propagandy i 301 przykładów obraźliwych zachowań, takich jak oddanie nazistowskiego salutu.

Raport budzi zaniepokojenie w całych Niemczech. Obawy wzrostem nastrojów antysemickich nasiliły się w październiku ubiegłego roku po tym, jak uzbrojony mężczyzna próbował przedrzeć się do synagogi w Halle w święto Jom Kippur, a następnie śmiertelnie zastrzelił dwie osoby w pobliżu. Wcześniej zamieścił w internecie antysemicki wpis.

Raport ogólnokrajowy wydany w maju wykazał, że przestępstwa antysemickie w Niemczech w zeszłym roku osiągnęły najwyższy poziom od czasu, gdy kraj zaczął prowadzić rejestry.

Levi Salomon z Żydowskie Forum na rzecz Demokracji i Przeciwko Antysemityzmowi powiedział The Associated Press, że problem narasta od dawna i stał się “wielkim, ogromnym problemem – nie tylko w Berlinie.”

Kanclerz Angela Merkel wzięła w ubiegłym tygodniu udział w obchodach z okazji 70-lecia Centralnej Rady Żydów w Niemczech. W swoim wystąpieniu mówiła o niemieckim antysemityzmie, który określiła hańbą i wstydem. “To prawda, że rasizm i antysemityzm nigdy nie zniknęły. Ale od pewnego czasu stały się bardziej widoczne i pozbawione zahamowań” – podkreśliła.

 

Źródło: bml/ kgod/ Autor:
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Ważny apel premiera: dziś wszyscy musimy się zjednoczyć

0 0

Nie żyje aktor Dariusz Gnatowski

0 0

Sędzia Wojciech Ł. odpowie za fałszywe oskarżenia?

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij