Świat

Lewicowa ofensywa kulturowa w Hiszpanii trwa. Tamtejszy rząd zamierza usunąć najwyższy krzyż świata

Monument z hiszpańskiej Valle de los Caídos (Doliny Poległych), przedstawiający najwyżej położony na świecie krzyż (152,4 m wysokości, 46 m rozpiętości i 6 m szerokości) może wkrótce zostać usunięty. Przeszkadza on bowiem lewicowemu rządowi w Hiszpanii. 

Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) od wielu lat słynnie z promowania lewicowych postulatów przy jednoczesnej walce z religią i wartościami chrześcijańskimi i potępieniu rządów generała Francisco Franco (który rozwiązał ugrupowanie w 1939 roku, uznając je za partie komunistyczną). To właśnie za czasów rządów tego ugrupowania w Hiszpanii zalegalizowano w 2004 roku małżeństwa osób tej samej płci, a także próbowano usunąć lekcje religii ze szkół.

Odkąd premierem kraju został Pedro Sanchez, jego rząd nieustannie próbuje wymazać z historii i pamięci swoich rodaków generała Francisco Franco, a przynajmniej przedstawić w negatywnym świetle byłego przywódcę tego kraju. W zeszłym roku udało im się nawet zbezcześcić grób lidera hiszpańskich nacjonalistów mieszczący się w Dolinie Poległych, poprzez jego likwidację i przeniesienie zwłok wojskowego na cmentarz w Mingorrubio.

Jednak tamtejszej lewicy wciąż jest za mało, dlatego też rządzący domagają się usunięcia najwyższego krzyża na świecie mieszczącego się w Valle de los Caidos. Okazuje się, iż chrześcijański symbol kojarzy im się z totalitaryzmem Franco. To właśnie hiszpański generał był jego pomysłodawcą, który chciał w ten sposób upamiętnić wszystkich poległych (z obu stron) podczas hiszpańskiej wojny domowej. Pod krzyżem znajduje się bowiem mauzoleum, w którym przechowywanych jest ok. 40 tysięcy urn z prochami żołnierzy i innych osób, które straciły w tamtym okresie życie.

Źródło: Stefczyk.info na podst. NCzas Autor: JD
Fot. Wikimedia Commons

Polecane artykuły

0 0

Ważny apel premiera: dziś wszyscy musimy się zjednoczyć

0 0

Nie żyje aktor Dariusz Gnatowski

0 0

Sędzia Wojciech Ł. odpowie za fałszywe oskarżenia?

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij