Rozrywka

XII Międzynarodowy Festiwal Filmowy “Niepokorni Niezłomni Wyklęci” – od czwartku w Gdyni

Około 100 filmów fabularnych i dokumentalnych o tematyce historycznej będzie można obejrzeć na rozpoczynającym się w czwartek w Gdyni XII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym “Niepokorni Niezłomni Wyklęci”. To najwyższe klasy filmy polskie i zagraniczne – przekonują organizatorzy.

W tym roku wiele wydarzeń czterodniowego festiwalu ze względu na epidemię koronawirusa – jak poinformował w poniedziałek jego dyrektor Arkadiusz Gołębiewski na konferencji prasowej w Muzeum Powstania Warszawskiego – będzie można obserwować za pośrednictwem internetu.

“Tegoroczna edycja ze względu na Covid-19 stanowi dla nas duże wyzwanie zarówno pod względem organizacyjnym, jak i finansowym, które traktujemy od początku jako bodziec do kolejnego skoku rozwojowego wydarzenia. Z racji sytuacji epidemicznej zdecydowaliśmy się na przygotowanie dwóch festiwali” – podkreślił Gołębiewski, dodając, że obok tradycyjnej formuły Festiwalu NNW m.in. w Gdyńskim Centrum Filmowym i Teatrze Muzycznym przygotowano równolegle formułę online.

Formuła hybrydowa festiwalu – jak przekonywał dyrektor – da możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców, zwłaszcza że zaplanowano wiele wydarzeń.

“W tym roku zaprezentujemy blisko 100 tytułów w pięciu kategoriach konkursowych. Oprócz pokazów filmowych, licznych konkursów, paneli dyskusyjnych, dopełnieniem festiwalu będą wystawy, prezentacje książek – jednocześnie odbywać się będzie nawet 6-7 różnych wydarzeń, do których powrócić będzie można dzięki nagraniom. Zachowujemy unikalny charakter festiwalu oraz jego ponadczasową formułę” – dodał Gołębiewski na stronie internetowej wydarzenia.

W trakcie festiwalu odbędą się konkursy filmowe, w tym także konkursy o charakterze międzynarodowym. “Zobaczymy produkcje m.in. z Francji, Węgier, Ukrainy, Iranu czy Japonii. Wśród nich +Kuriera+ w reż. Władysława Pasikowskiego, +Numery+ w reż. Ołeha Sencowa – ukraińskiego reżysera, więzionego (do ub.r.) w Rosji, rosyjski film +Lato+ (w reż. Kiriłła Sieriebriennikowa), +Oficer i szpieg+ Romana Polańskiego czy irański film +Villa Dwellers+” – zachęcają organizatorzy.

Festiwal zainauguruje film “Znajdę Cię” w reżyserii Marthy Coolidge. “To opowieść, inspirowana losami polskich muzyków z lat 30. i 40. XX wieku. Jest fabularną historią Rachel Rubin i Roberta Pułaskiego oraz rodzącego się między nimi romantycznego uczucia. Plany kariery muzycznej głównych bohaterów i życia w Stanach Zjednoczonych przerywa nagły wybuch wojny” – podano w opisie filmu. Zdjęcia kręcono w Nowym Jorku, Krakowie oraz Łodzi.

“Głównymi producentami są Zbigniew John Raczyński, polsko-kanadyjski producent filmowy, zainspirowany życiem swojej rodziny w przedwojennej Łodzi oraz Bozenna Intrator, polsko-amerykańska scenarzystka, pisarka i tłumaczka. Na planie wspiera ich legendarny, hollywoodzki producent Fred Roos. Autorami scenariusza są David S. Ward i Bozenna Intrator. Niezwykłą, poruszającą muzykę do filmu napisał Jan A.P. Kaczmarek” – czytamy na stronie festiwalu.

Poza projekcjami filmowymi i licznymi konkursami m.in. o Złoty Opornik i o nagrodę rtm. Witolda Pileckiego, jak co roku zaplanowano wiele spotkań i dyskusji z udziałem m.in. przedstawicieli IPN i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, także parlamentu, którzy zajmują się problematyką historyczną.

“Wśród szczególnie ważnych elementów będzie tzw. blok węgierski, czyli kilka debat, koncentrujących się na współpracy Węgier z Polską w XX wieku, szczególnie podczas wojny 1920 roku oraz w II wojnie światowej. Tematem będzie też blok historyczny na temat NSZZ Solidarność, w 40-tą rocznicę porozumień sierpniowych” – podkreślili organizatorzy, dodając też, że – podobnie jak w ubiegłym roku – festiwal NNW patronatem objął prezydent Andrzej Duda.

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Ważny apel premiera: dziś wszyscy musimy się zjednoczyć

0 0

Nie żyje aktor Dariusz Gnatowski

0 0

Sędzia Wojciech Ł. odpowie za fałszywe oskarżenia?

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij