Świat

Hiszpańscy socjaliści chcą wygnać zakonników i usunąć krzyż z Doliny Poległych

Ekshumacja ciała generała Franco z Doliny Poległych najwidoczniej nie wystarczyła rządzącym Hiszpanią socjalistom. Teraz chcą wygnać stamtąd Benedyktynów, rozważają również wyburzenie stojącego tam krzyża.

Valle de los Caidos (hiszp. dolina poległych) to mauzoleum upamiętniające ofiary krwawej wojny domowej w Hiszpanii. Jego budowę zadeklarował Francisco Franco w pierwszą rocznicę pokonania komunistów. Spoczęły w niej doczesne szczątki dziesiątek tysięcy ofiar tego konfliktu – w ramach narodowego pojednania przeniesiono tam nie tylko nacjonalistów, ale także komunistów i cywilne ofiary. Decyzją tymczasowego rządu spoczął tam również Franco, ale w zeszłym roku rządzącym Hiszpanią socjalistom udało się w końcu doprowadzić do jego ekshumacji.

Na tym jednak, jak się okazuje, się nie skończy. Jak informują hiszpańskie media socjalistyczny rząd we wtorek przyjął wstępną wersję Ustawy o Demokratycznej Pamięci i Prawach Człowieka. Zakłada ona między innymi delegalizację Fundacji Narodowej Francisco Franco, założonej przez jego córkę do dbania o pamięć o jej ojcu. Wprowadzi również do szkół „edukację antyfaszystowską” i kary w wysokości nawet 150 tysięcy euro za promowanie „faszyzmu”. Władze chcą również dokonać ekshumacji i identyfikacji ofiar białego terroru i stworzyć bazę ich DNA. Anulowane zostaną również wyroki frankistowskich sądów.

Duże zmiany zajdą również w samej Dolinie Poległych. Socjaliści planują zmianę jej statusu na świecki cmentarz. Oznacza to, że prowadzona przez Benedyktynów Fundacja Świętego Krzyża Doliny Poległych zostanie wygaszona. Tym samym znajdujący się w Dolinie klasztor Benedyktynów, w którym księża odprawiają ciągłe msze za poległych, zostanie zlikwidowany.

Wicepremier Carmen Calvo ujawniła również na konferencji prasowej, że w ramach reformy Doliny socjaliści rozważają wyburzenie słynnego krzyża. Wysoki na 150 metrów krucyfiks jest jednym z najsłynniejszych pomników Hiszpanii i jest uznawany za najwyższą podobną konstrukcję na świecie.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Libertad Digital Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij