Kraj

Będzie zakaz wykorzystywania koni w transporcie na Morskie Oko? Kontrowersyjna poprawka Koalicji Obywatelskiej do ustawy PiS

W klubie Koalicji Obywatelskiej podczas głosowania nad zmianami w ustawie o ochronie zwierząt będzie obowiązywać dyscyplina – poinformował w środę PAP lider PO Borys Budka. Klub KO ma głosować za uchwaleniem ustawy, choć zamierza też zgłosić do niej 11 poprawek.

Pierwsze czytanie projektów PiS i Koalicji Obywatelskiej zmian w ustawie o ochronie zwierząt ma odbyć się w Sejmie w środę późnym popołudniem.

Projekt PiS zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, kontrolę społeczną ochrony zwierząt, bezpieczne schroniska, koniec z łańcuchami dla psów oraz utworzenie rady ds. zwierząt przy MSWiA. Projekt KO przewiduje z kolei, oprócz zakazu wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych, także rozwiązania na rzecz godnej egzystencji zwierząt wycofanych ze służby (np. psów policyjnych lub ratowniczych).

W środę kwestią poprawek do projektu PiS zajął się klub Koalicji Obywatelskiej. “Raz jeszcze chcę zapewnić, że posłowie KO będą głosować za ustawą o zakazie hodowli zwierząt futerkowych” – powiedział PAP Budka po zakończeniu obrad klubu. Dodał, że podczas głosowania w Sejmie nad ustawą dotyczącą ochrony zwierząt w klubie KO ma obowiązywać dyscyplina.

Budka poinformował zarazem, że posłowie Koalicji zgłoszą szereg poprawek do projektu. “Poprawki te będą miały na celu między innymi zapewnienie odszkodowań dla rolników i pracowników w przypadku konieczności zamknięcia ich firm” – wyjaśnił szef Platformy.

Według posłanki KO Doroty Niedzieli poprawek ma być w sumie 11 i mają dotyczyć również wprowadzenia całkowitego zakazu trzymania zwierząt domowych (głównie dotyczy to psów) na uwięzi. Jak tłumaczyła Niedziela w rozmowie z PAP, w projekcie PiS jest mowa o zakazie utrzymywania zwierząt na uwięzi “w sposób stały”, co – jak mówiła – oznacza dopuszczenie uwięzi “czasowej”. “Jest to nie do sprawdzenia, czy pies jest na łańcuchu dwie godziny czy więcej, dlatego my proponujemy całkowity zakaz” – zaznaczyła posłanka KO.

Posłowie KO chcą ponadto, by w ostatecznej wersji ustawy znalazło się rozwiązanie zaproponowane w ich projekcie, które ma na celu zapewnienie odpowiedniej opieki zwierzętom (np. psom lub koniom) na służbie (w policji, w ratownictwie). Chodzi o wprowadzenie świadczenia dla opiekuna zwierzęcia, które będzie służyć pokryciu wydatków niezbędnych dla zwierzęcia po zakończeniu służby. Świadczenie miałoby być płatne z budżetu państwa za pośrednictwem organów, które dokonały wycofania zwierzęcia ze służby.

Kolejna z poprawek miałaby wprowadzić obowiązkowe czipowanie zwierząt domowych oraz stworzyć specjalny rejestr czworonogów. Przepisy te miałyby pomóc w walce z bezdomnością zwierząt.

Poseł KO Dariusz Joński zaproponował z kolei poprawkę, która zakazałaby wykorzystywania koni w transporcie na drodze do Morskiego Oka.

Budka zaznaczył w rozmowie z PAP, że nawet jeśli Prawo i Sprawiedliwość nie zgodzi się na poprawki KO, wówczas jego klub i tak poprze zmiany w ustawie o ochronie zwierząt, a swe poprawki zgłosi ponownie w Senacie.

Źródło: PAP Autor: Marta Rawicz
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij