Gospodarka

Tam Polacy są najliczniejszą grupą turystów

Na tle ogromnego spadku liczby zagranicznych turystów w Bułgarii na wybrzeżu czarnomorskim Polacy stanowią najliczniejszą grupę – poinformował we wtorek przewodniczący regionalnej izby turystycznej w Burgasie Iwan Iwanow.

W sierpniu południowy rejon bułgarskiego wybrzeża odwiedziło 30 tys. polskich turystów. To najmniejszy spadek wśród cudzoziemców. Największy odnotowano wśród Brytyjczyków – o 93 proc.; praktycznie zniknęli oni z bułgarskiego rynku turystycznego – powiedział Iwanow.

Jako całkowicie stracone w porównaniu z poprzednim rokiem są turystyczne rynki Danii, Estonii, Finlandii, Węgier, Włoch, Francji, Szwecji – wymienił. Od 8 września otwarto kraj dla turystów z Białorusi.

10 października odbędzie się ostatni lot czarterowy do Burgas. W sierpniu lotów było o 78 proc. mniej w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. Zaledwie 2 proc. rezerwacji w hotelach zostało przeniesionych na następny rok. Najwięcej strat poniósł Słoneczny Brzeg, nastawiony głównie na Brytyjczyków i Rosjan.

Około 650 tys. Bułgarów, którzy odwiedzili południowe wybrzeże przeważnie w weekendy, nie było w stanie zrekompensować strat branży turystycznej – ocenił Iwanow.

Bułgarska branża turystyczna w normalnych sezonach zapewnia ok. 14 proc. PKB Bułgarii. Straty branży są jednym z czynników, które spowodowały 10-procentowy spadek PKB w drugim kwartale br.

 

Źródło: PAP Autor: Z Sofii Ewgenia Manołowa
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij