Kraj

Tak zamyka się usta niewygodnym. Naukowiec zwolniony dyscyplinarnie z pracy, bo miał inne poglądy niż marszałek województwa

Łukasz Zaborowski, przewodniczący Radomskiego Towarzystwa Naukowego, a do niedawna także także główny specjalista w Zespole Planowania Strategicznego Oddziału Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Radomiu stracił pracę, bo władzom województwa mazowieckiego (na czele z marszałkiem Struzikiem) nie spodobały się jego poglądy na temat podziału województwa. Zaborowski poinformował, że sprawę skierował do Sądu Pracy. Byli pracodawcy naukowca nie mają sobie nic do zarzucenia.

– Pan Łukasz Zaborowski został zwolniony zgodnie z procedurami i zgodnie z przepisami o pracownikach samorządowych oraz przepisami Kodeksu Pracy. W tej sprawie rozstrzygający głos będzie miał sąd – powiedziała w rozmowie z portalem echodnia.eu Elżbieta Kozubek, dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie.

Naukowiec został zwolniony w trybie dyscyplinarnym i bez okresu wypowiedzenia, za to, że „prezentował publicznie poglądy przemawiające za podziałem Województwa Mazowieckiego, sprzeczne z powszechnie znanym stanowiskiem władz Samorządu Województwa Mazowieckiego”. To tłumaczenie szczególnie oburzyło członków Radomskiego Towarzystwa Naukowego. W liście otwartym potępili oni decyzje władz.

W piśmie możemy przeczytać m.in.  “Nasze wątpliwości budzi nie samo wypowiedzenie umowy, do czego pracodawca ma prawo, ale tryb oraz uzasadnienie tego aktu. Uważamy, iż mamy obowiązek zabrać głos w tej sprawie, ponieważ Radomskie Towarzystwo Naukowe, którego prezesem jest Zaborowski, zostało wymienione w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy. (…)
W oświadczeniu o rozwiązaniu umowy jako główną przyczynę wskazuje się działalność pana Zaborowskiego poza miejscem racy, w ramach której <<prezentował publiczne poglądy przemawiające za podziałem Województwa Mazowieckiego, sprzeczne z powszechnie znanym stanowiskiem władz Samorządu Województwa Mazowieckiego>>. Następnie wymienione są jego wypowiedzi, których udzielał jako prezes RTN lub jako ekspert w zakresie swoich kompetencji naukowych. Pan dr Łukasz Zaborowski zaliczany jest do nielicznych w naszym kraju specjalistów w zakresie zasadniczego podziału terytorialnego państwa. (…) Swoje opinie opiera zatem na wszechstronnym dorobku naukowym. Sprowadzanie ich do bieżącej rozgrywki polityczne lub rzekomego konfliktu interesów z pracodawcą wydaje się być rażącą niesprawiedliwością. Całość listu można przeczytać na profilu Radomskiego Towarzystwa Naukowego na Facebooku.

List otwarty Zarządu Radomskiego Towarzystwa Naukowego w związku z rozwiązaniem umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym z…

Opublikowany przez Radomskie Towarzystwo Naukowe Wtorek, 15 września 2020

 

Oburzenie dyscyplinarnym zwolnieniem Zaborowskiego wyraził też poseł PiS Radosław Fogiel, który o fakcie poinformował na Twitterze.

Źródło: stefczyk.info/Facebook,Twitter,echodnia.eu Autor: pf
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij