Publicystyka

Wybierasz się na grzyby? Takie cuda można spotkać w polskich lasach. Zdjęcie podbija internet

Zdjęcie Węża Eskulapa zrobione przez leśnika z nadleśnictwa Krosno podbija internet. Fotografowi udało się uchwycić majestatycznego węża zwisającego z drzewa. Niestety, dziennikarze szukający taniej sensacji już próbowali “zrobić na tym kliki”, przedstawiając tego gada jako zagrożenie dla człowieka i potencjalne niebezpieczeństwo podczas leśnych wędrówek. Lasy Państwowe apelują: “kochani dziennikarze nie idźcie w clickbait”.

“Krew, przemoc i łzy – to się teraz najlepiej sprzedaje w mediach, jednak pogoń za klikalnym tytułem przynieść więcej szkody” – piszą leśnicy i informują, że przez niefrasobliwych dziennikarzy, ten niegroźny dla człowieka gatunek może stać się źródłem strachu i obrzydzenia, a w konsekwencji prowadzić do ataków na gada.

 

Lasy Państwowe apelują o rzetelność w przekazywaniu informacji na temat zwierząt. Znane są przypadki ataków na dziką zwierzynę, właśnie na skutek “presji” wykreowanej przez media. Ofiarami stereotypów i “clickbaitów” padają najczęściej wilki, niedźwiedzie i inne duże drapieżniki. Ale krzywda spotyka także foki, jaszczurki, ropuchy czy niegroźne gryzonie.

Pamiętajmy, jeżeli podczas spacerów na łonie przyrody napotkamy dziką zwierzynę, starajmy się jej nie przeszkadzać i w miarę możliwości spokojnie oddalić się z miejsca jej bytowania, a informację o spotkaniu przekazać stosownym instytucjom.

 

 

 

 

 

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij