Kraj

Saperzy wykopali na Westerplatte sowiecką bombę. “Waga materiału wybuchowego 250 kg”

Na terenie pola bitwy na Westerplatte saperzy z 1 Batalionu Inżynieryjnego z 2 Pułku Saperów z Kazunia Nowego, pracujący na zlecenie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wykopali ważącą 500 kg sowiecką bombę lotniczą z okresu II wojny światowej.

Jak poinformował dr Karol Nawrocki, dyrektor MIIWŚ w Gdańsku, bomba FAB – 500 (promień rozrzutu odłamków 1350 m, waga materiału wybuchowego 250 kg) zalegała jedynie 30 cm od współczesnego poziomu gruntu, w odległości około 35 m od głównej drogi prowadzącej pod pomnik Obrońców Wybrzeża i jedynie 25 m od ścieżki zwiedzania prowadzącej od pomnika do bramy historycznego budynku Elektrowni. Ze względu na duże niebezpieczeństwo, teren dojścia do pomnika został czasowo zamknięty przez wezwaną na miejsce policję (na wysokości granicy działki nr 68 obr. 062) do chwili  podjęcia i wywiezienia bomby (co nastąpiło ok. godz. 15:00 14. września).

– Prace związane z oczyszczaniem terenu działki nr 68 obr. 062 Gdańsk Westerplatte z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego rozpoczęły się 10 sierpnia 2020 r. Działania te prowadzone są na podstawie decyzji o zezwoleniu na realizację części inwestycji polegającej na „Budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku”, wydanej przez Wojewodę Pomorskiego dn. 7 sierpnia 2020 r. – czytamy w komunikacie.

Prace wykonywane są na zlecenie MIIWŚ w Gdańsku przez pododdział wydzielony z 43 Batalionu Saperów Flotylli Obrony Wybrzeża wchodzący w skład 3 Flotylli Okrętów, a także od 7 września br. przez  żołnierzy z Kompani Saperów 1 Batalionu Inżynieryjnego 2 Pułku Saperów z Kazunia Nowego. Saperom WP towarzyszą archeolodzy z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zakończenie prac planowane jest na koniec września 2020 r., jednakże z powodu występowania na terenie działań saperskich dużej ilości ferromagnetyków, prace mogą zostać wydłużone.

Jak czytamy w komunikacie MIIWŚ w Gdańsku, prace podjęto, gdyż teren Westerplatte nigdy nie został kompleksowo oczyszczony z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego. Poprzednie prace saperskie prowadzone przez żołnierzy WP w 2009 r. objęły jedynie część działki nr 68 obr. 062 położoną wzdłuż drogi prowadzącej pod Pomnik Obrońców Wybrzeża oraz bezpośrednią okolicę Pomnika.  Aktualne prace obejmą swoim zasięgiem teren działki o powierzchni 3,6 ha.

Do chwili obecnej saperzy wywieźli z terenu działki nr 68 obr. 062 Gdańsk Westerplatte  i zniszczyli: 60 pocisków artyleryjskich kaliber 88 mm, 2 pociski kaliber 152 mm, 2 pociski 122 mm, 7 szt. pocisków 37 mm, 14 szt. 20 mm, 15 granatów ręcznych, 1 bombę zapalającą, 2 granaty moździerzowe, 53 zapalniki do pocisków artyleryjskich, 1900 szt. amunicji strzeleckiej, 269 sztuk innych przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Duża część tych przedmiotów zalegała jedynie kilka centymetrów pod powierzchnią terenu, stanowiąc duże zagrożenie dla osób licznie odwiedzających Westerplatte.

– Dla Muzeum II Wojny Światowej kwestie bezpieczeństwa zwiedzających oraz pracowników znajdujących się na terenie Westerplatte są sprawą priorytetową. Niedopuszczalnym jest, że przez kilkadziesiąt lat miejsce to stanowiło zagrożenie dla setek tysięcy osób corocznie odwiedzających Westerplatte. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku świadome złożoności problematyki i specyfiki charakteru pola bitwy, traktuje je holistycznie, w poszanowaniu dla wartości tego miejsca – symbolu, jak i zwiedzających – poinformował dyrektor MIIWŚ.

Źródło: Stefczyk.info za MIIWŚ w Gdańsku Autor: red.
Fot. MIIWŚ

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij