Świat

Złodzieje ukradli Najświętszy Sakrament z katedry

Nieznani sprawcy włamali się do katolickiej katedry św. Katarzyny Aleksandryjskiej w kanadyjskim Ontario. Ich łupem padło tabernakulum.

Zdarzenie miało miejsce 8 września. Nagrania z zainstalowanych kamer pokazały, że para złodziei, prawdopodobnie mężczyzna i kobieta, włamała się do katedry wpół do piątej rano. Niestety było jeszcze tak ciemno, że nagranie z kamer – zainstalowanych po poprzedniej próbie kradzieży – jest bardzo ziarniste i ich identyfikacja na jego podstawie może być niemożliwa. Następnie wyrwali tabernakulum i oddalili się z nim w nieznanym kierunku wioząc je wózkiem sklepowym.

Miejscowy biskup Gerard Bergie i inni przedstawiciele parafii podejrzewali, że kradzież tabernakulum miała motywy materialne. Ich zdaniem złodzieje zapewne myśleli, że jest wykonane ze złota i liczyli, że uda im się je sprzedać. To była jednak nieprawda – tabernakulum które ukradli było wykonane ze stali i jego wartość minimalna była minimalna.
Wczoraj parafianom udało się odnaleźć skradzione tabernakulum. Po południowej mszy do jednego z wiernych podszedł niezidentyfikowany mężczyzna i wręczył mu wyrwane z artefaktu drzwiczki, które miał podobno znaleźć w okolicy. Parafianie rozpoczęli na własną rękę poszukiwania.

Wkrótce potem udało im się znaleźć zaginione tabernakulum i fragmenty cyborium. Złodzieje najwyraźniej połapali się, że z ich punktu widzenia jest bezwartościowe i wrzucili je do pobliskiego kanału. Wcześniej zapewne wyładowali na nim gniew gdyż było zniszczone.

Parafianom nie udało się za to odnaleźć Najświętszego Sakramentu. Mają nadzieję, że ten po prostu się rozpuścił w kanale. Władze parafii są przekonane, że kradzież tabernakulum była zbrodnią z biedy i twierdzą, że nie zależy im na tym, żeby jej sprawcy trafili za kraty. Dlatego zaproponowali im, że jeśli Najświętszy Sakrament nadal jest w ich posiadaniu i postanowią go oddać, to nie będą zadawać żadnych pytań ani nie zgłoszą tego policji.

Źródło: Stefczyk.info na podst. CNA, Niagara This Week Autor: WM
Fot. Jfvoll CC BY-SA 4.0

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij