Świat

Portugalczycy przeciwko nauczaniu gender w szkołach. Ważna petycja trafiła do rąk prezydenta tego kraju

Do rąk prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousy trafiła petycja podpisana przez ok. 100 znanych osobistości w kraju, w tym m.in. byłych prezydentów i premierów, w której domagają się odstąpienia przez szkoły publiczne od obowiązkowych zajęć z zakresu ideologii gender.

Inicjatorami pisma pt. “W obronie wolności nauczania” są profesorowie Manuel Braga da Cruz oraz Mario Pinto, a wśród osób, które je wsparły są m.in. były prezydent Portugalii Anibal Cavaco Silva, premier tego kraju w latach 2011-2015 Pedro Passos Coelho, była minister finansów Manuela Ferreira Leite, a także arcybiskup Lizbony kardynał Manuel Clemente.

Domagają się od prezydenta Portugalii podjęcia inicjatywy ustawodawczej, która pomogłaby uregulować sytuację prawną dotyczącą prawa rodziców do możliwości odmówienia udziału w zajęciach swoich dzieci, jeżeli są na nich podejmowane zagadnienia światopoglądowe sprzeczne z ich przekonaniami. Główne zarzuty są kierowane pod adresem przymusu uczęszczania na lekcje z zakresu ideologii gender.

Portugalskie media zauważyły, iż petycja stanowi odpowiedź na głośną sytuację, która miała miejsce w szkole Villa Nova de Farmalicao, na północy Portugalii. Władze szkoły zablokowały dwójce dobrze uczących się uczniów możliwość promocji do następnej klasy, gdyż ich rodzice odmówili uczestnictwa swoich pociech w zajęciach z Wychowania Obywatelskiego, gdzie podejmowane są tematy z zakresu ideologii gender.Co prawda decyzja placówki została zakwestionowana przez sąd w Bradze, jednak autorzy petycji chcieliby, aby w przyszłości nie dochodziło do podobnych przypadków, a rodzice mogli zgodnie z własnym sumieniem i przekonaniami wychowywać swoje dzieci.

Źródło: Stefczyk.info na podst. NCzas Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij