Gospodarka

Komu w dobie pandemii ufają Polacy na rynku ubezpieczeń

Portal wGospodarce.pl we współpracy z pracownią sondażową Social Changes postanowił zbadać wpływ jaki miała walka z pandemią koronawirusa na postrzeganie liderów konkretnych branż. Czy bezprecedensowe okoliczności rynkowe, z jakimi mamy do czynienia w 2020 roku w sposób istotny wpłynęły na oceny konsumentów i postrzeganie przez nich największych rynkowych graczy? Czy rzeczywistość w jakiej obecnie żyjemy – wychodzenie z kryzysu spowodowanego lockdownem przy jednoczesnym utrzymującym się zagrożeniu pandemicznym koryguje społeczny odbiór największych firm, z których wiele aktywnie zaangażowało się w pomoc w zwalczaniu SARS-COV-2?

Pierwsze badanie zlecone przez portal wGospodarce.pl dotyczy branży ubezpieczeniowej. Uznaliśmy, że w czasach powszechnego zagrożenia to właśnie zaufanie do podmiotów oferujących polisy zabezpieczające zdrowie i życie będzie wartościowym wykładnikiem nastrojów konsumenckich skorygowanych przez wydarzenia z ostatniego półrocza.

Duży budzi zaufanie

Okazało się, że w niepewnych czasach Polacy najbardziej ufają polisom oferowanym przez najbardziej rozpoznawane podmioty, o najdłuższym rynkowym stażu. Aż 47 procent respondentów poproszonych o wskazanie nazwy jednej firmy (badanie typu top of mind), która przychodzi im do głowy, gdy rozważają ubezpieczenia dla siebie, swoich bliskich lub swojej firmy wskazało PZU. Druga w tym zestawieniu AXA uzyskała jedynie 8 procent wskazań. Z kolei, gdy nie ograniczano respondentów do wskazania tylko jednego podmiotu, ale mogli oni wymienić dowolną ilość firm (all of mind), PZU zostało wymienione w aż 65 procentach odpowiedzi, a na drugim miejscu znalazła się Warta z wynikiem 32 procent. PZU jest marką rozpoznawaną przez 87 procent Polaków (tyle respondentów, wskazało, że zna najstarszego polskiego ubezpieczyciela). Respondenci wskazali, że PZU kojarzy im się głównie z polskim kapitałem, najdłuższym rynkowym stażem, stabilnością i solidnością.

Chcemy ubezpieczać życie

Trudno w dzisiejszych czasach uznać za zaskoczenie fakt, że aż 45 procent respondentów na pierwszym miejscu wybrałoby polisę na życie, gdyby podejmowali decyzję o zawarciu nowego ubezpieczenia. Na drugim miejscu chcemy zabezpieczyć swoje nieruchomości, następnie pojazdy, a czwarte miejsce zajmuje ubezpieczenie zdrowotne. Jednocześnie aż 73 procent badanych przyznało, że korzystało bądź korzysta z jakiegoś produktu ubezpieczeniowego oferowanego przez PZU.

Ogromna rynkowa przewaga największego gracza w sektorze ubezpieczeń, jaką pokazuje badanie Social Changes dla wGospodarce.pl świadczy o tym, że trudno jest obecnie budować zaufanie do nowych podmiotów, gdyż Polacy wolą polegać na uznanych i sprawdzonych rozwiązaniach. Innymi słowy – choć czasy pandemii niosą nowe wyzwania, to wcale nie sprzyjają rynkowym eksperymentom, a wzmacniają pozycję najsilniejszych marek.

Potwierdzają to także prognozy dotyczące wyników finansowych, które Grupa PZU przedstawi 10 września. Zdaniem analityków S&P Grupa PZU ma tak solidny fundament ubezpieczeniowy, że w przyszłości będzie rozwijać się szybciej niż jej zagraniczni konkurenci. Według S&P wyników PZU nie zepsują nawet konieczne odpisy jakich musiało dokonać PZU w związku z utworzeniem koniecznych rezerw związanych z pandemią COVID-19 przez należące do Grupy banki Alior oraz Pekao SA.

Pełne wyniki badania będziemy przedstawiać na łamach portalu wGospodarce.pl

Właścicielem portalu wGospodarce.pl jest Grupa Medialna Fratria, wydawca m.in. Gazety Bankowej, która od 11 lat organizuje plebiscyt „Przyjazna Firma Ubezpieczeniowa”.

Badania Social Changes dla wGospodarce.pl zrealizowano w dniach 3-7 września, metodą CAVI na reprezentatywnej grupie (pod względem: płci, wieku i miejsca zamieszkania) 1075 Polaków.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij