Publicystyka

Skandal! Facebook ocenzurował zdjęcie Niemców łamiących polskie szlabany

Z okazji rocznicy niemieckiej agresji na Polskę stowarzyszenie KoLiber opublikowało na swoim Facebooku zdjęcie Niemców łamiących polski szlaban graniczny. Nie spodobało się to facebookowym cenzorom.

Słynne zdjęcie zostało wykonane przez gdańskiego fotografa Hansa Sonnke i było szeroko używane przez niemiecką propagandę. Oficjalnie przedstawiało moment, w którym niemieccy żołnierze 1 września niszczą polski szlaban graniczny. Historycy ustalili jednak, że była to inscenizacja. Sonnke wykonał to zdjęcie dopiero 14 września na granicy pomiędzy Polską i Wolnym Miastem Gdańskiem a żołnierze na zdjęciu to tak naprawdę gdańscy policjanci. Pomimo tego jego fotografia stała się jednym z najsłynniejszych zdjęć II Wojny Światowej.

Stowarzyszenie KoLiber postanowiło opublikować z okazji 1 września na swoim oficjalnym profilu na portalu społecznościowym Facebook okolicznościowy wpis, który zilustrowali tą fotografią.

Nie spodobało się to facebookowym cenzorom. Administratorzy strony KoLibra otrzymali informację, że ich post „narusza standardy społeczności w zakresie niebezpiecznych osób i organizacji”. Dodatkowo administratorzy tej strony otrzymali miesięczny zakaz publikowania treści.

Wspominanie trudnych rocznic jest passe.Pamiętajcie, że wrzucać warto tylko posty o tym że JPII coś tam robił, ewentualnie parę nawoływań do eksterminacji prawaków

Opublikowany przez Karola Handzla Wtorek, 1 września 2020

 

Źródło: Twitter, Historia Jednej Fotografi Autor: Wiktor Młynarz
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij