Publicystyka

Onet zauważył problem z szwedzkimi gangami. Internauci pytają dlaczego dopiero teraz

Należący do niemiecko-szwajcarskiego kompleksu medialnego Ringier Axel Springer polskojęzyczny portal Onet.pl opublikował artykuł o przestępczości gangów w Szwecji. Wiele internautów zadaje pytanie o to dlaczego dopiero teraz zauważyli ten problem.

Szwecja od lat ma ogromny problem z gangami. Strzelaniny, zamachy bombowe, wymuszenia, porachunki między gangsterami – to niestety jest już codzienność w szwedzkich miastach. Zwłaszcza tych o wysokiej populacji muzułmańskich imigrantów, jak Malmo czy Sztokholm, tajemnicą poliszynela jest bowiem to, że większość członków tych gangów to właśnie imigranci.

W zeszłym miesiącu w Szwecji doszło do fali zbrodni powiązanych z gangami, co wywołało falę dyskusji o tym, jak lewicowo-liberalny rząd podchodzi do problematyki zorganizowanej przemocy. W zeszłym tygodniu gangi z Gothenburga ustawiły na przedmieściu Angered własne zapory i kontrolowały kto będzie mógł do niego wejść. Nieco wcześniej w strzelaninie zginęła 12-letnia dziewczynka. Policja podejrzewa, że była przypadkową ofiarą strzelaniny pomiędzy dwoma rywalizującymi ze sobą gangami. Dwóch nastolatków z Sztokholmu zostało też porwanych i przewiezionych na cmentarz Solna, gdzie przez całą noc byli torturowani i gwałceni a następnie pochowani żywcem, cudem udało im się przeżyć.

Takich przypadków jest niestety dużo więcej. Tylko w tym roku w Szwecji doszło już do ponad 200 strzelanin, które policja łączy z działalnością gangów, zginęły w nich 24 osoby. „Przemoc to druga pandemia Szwecji” – skomentował polityk Partii Umiarkowanych Ulf Kristersson. „Jest wielka frustracja i gniew wobec rozwoju wydarzeń” – stwierdził Mattias Karlsson, lider Szwedzkich Demokratów – „Nasze prawa są zbyt miękkie, policja nie ma środków aby prowadzić śledztwa w sprawie tych bardzo poważnych przestępstw”.

Sprawę w końcu zauważył portal Onet, który postanowił opublikować oparty na relacjach lokalnych mediów artykuł o tym temacie. Opublikował go też na swoim Twitterze jego redaktor naczelny Bartosz Węglarczyk.

 

Wielu internautów zwróciło uwagę, że Onet wcześniej raczej unikał takich tematów, które mogą uderzyć w lewicową politykę władz Szwecji. Inni zauważyli, że Jarosław Kaczyński mówił o tym już dawno temu, co spotkało się z falą krytyki ze strony lewicowo-liberalnych mediów.

 

Źródło: Twitter, Financial Times Autor: Wiktor Młynarz
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij