Publicystyka

Wikipedia tubą propagandową radykalnej lewicy? Redaktor próbował zmienić imię “Margot” na Michał – edycję cofnięto i zagrożono mu banem

Czy Wikipedia jest lewicową tubą propagandową? Coraz więcej osób zadaje sobie podobne pytania dotyczące popularnej internetowej encyklopedii, a wielu internautów ma spore zastrzeżenia co do jej obiektywności. Czytelnicy tej strony coraz częściej doszukują się w jej artykułach powoływania na lewicowe źródła, teorie czy punkt widzenia, zamiast na obiektywne fakty. Dowodem tego może być  dyskusja przeprowadzona pomiędzy redaktorami Wikipedii na temat jednego z artykułów poświęconych kolektywowi “Stop Bzdurom”, a także działania administratorów tej strony w tym zakresie.

W poniedziałkowym materiale poruszyliśmy temat Wikipedii, której sposób prezentacji sprawy zatrzymania Margot wzbudził sporo kontrowersji. Sytuacja została nagłośniona przez Waldemara Krysiaka, autora bloga “Gej przeciwko światu”, który miał wiele zastrzeżeń wobec artykułu funkcjonującego w internetowej encyklopedii pod nazwą “Stop Bzdurom”. Bloger krytykował Wikipedię za przedstawianie całej sprawy jedynie z punktu widzenia środowiska LGBT (bez powoływania się na relację policji) i określanie aktywisty Michała Sz. jako kobiety o imieniu Małgorzata.

Na naszą publikację zareagował jeden z redaktorów Wikipedii, działający pod pseudonimem “Miły Miłosz”, który próbował zmodyfikować treść hasła “Stop Bzdurom”, przede wszystkim poprzez zmianę imienia “Małgorzaty Sz.” na urzędowe “Michał Sz.”. Powołał się także na nią w dyskusji z autorem artykułu, kryjącym się pod nickiem “Mafo”, zarzucając mu tworzenie nacechowanych ideologicznie treści.

-Witam proszę opuścić wikipedię, jeżeli ma pan Tomek tworzyć nacechowane ideologicznie artykuły. Wikipedia to WOLNA encyklopedia a nie lewicowa czy prawicowa. A ty zostałeś zdemaskowany. Możecie sobie zawsze założyć własną “encyklopedię” lewicową, zresztą taka już jest. “encyklopedia lgbt” – napisał użytkownik “Miły Miłosz”(pis. oryginalna), adresując swój wpis do “Mafo”, pod którą to ksywką skrywać się ma “Tomek” wspomniany we wpisie Waldemara Krysiaka.

To nie spodobało “Mafo”, który zarzucił wikipedyście “samowolkę”. Według niego nie jest poprawne używanie imienia, które jest w dokumentach, gdyż Margot “przedstawia się jako Małgorzata, używa damskich zaimków, a także jest osobą niebinarną”. Po jego stronie stanęła także administrator polskiej strony Wikipedii Maria Drozdek, znana jako “Gytha”, która nie tylko wycofała zmiany wprowadzone przez “Miłego Miłosza”, ale także zagroziła mu zablokowaniem jego konta.

Wprowadzenie kolejnych zmian pod hasłem “Stop Bzdurom” zostało utrudnione także przez innego administratora internetowej encyklopedii o nicku “Tokyotown8”, który zablokował częściowo dostęp do edycji wpisu. O tym użytkowniku pisał kilka miesięcy temu Jacek Międlar w swoim felietonie na łamach portalu wprawo.pl. Dziennikarz zarzucał mu forsowanie lewicowej ideologii w artykułach na Wikipedii m.in. w hasłach: “Narodowe Siły Zbrojne”, gdzie posądza jej żołnierzy o antysemityzm i kolaborację z III Rzeszą, czy też “Mord w Jedwabnem” oraz “Planned Parenthood”, gdzie nie tylko nie zezwala na edytowanie treści w odmienny sposób, niż narzucony przez niego, ale także grozi członkom redakcji wyrzuceniem za wszelkie takie próby.

Sprawie będziemy się bacznie przyglądać, bo Wikipedia od lat stanowi podstawowe źródło wiedzy na różne tematy dla wielu użytkowników internetu, a w dodatku jest współfinansowana przez darczyńców, często nieświadomych stosunków panujących w jej ekipie redakcyjnej.

Źródło: Wikipedia Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij