Publicystyka

Boniecki i Naczelny Rabin Polski chcą pomóc Margot. Mocny komentarz znanego publicysty: “Poręczyli za bijącego?”

Aktywista kolektywu “Stop Bzdurom” Michał Sz. wciąż przebywa w areszcie, jednak już od dłuższego czasu może liczyć na solidne wsparcie nie tylko ze strony środowisk LGBT, ale także kilku osobistości ze świata polityki (głównie Koalicja Obywatelska i Lewica) czy też celebrytów. Teraz do grona sprzymierzeńców Margot dołączyły nowe osoby, które poręczają za aktywistę.

Na łamach Oko.press ukazał się artykuł Piotra Pacewicza, w którym autor rozmawia z autorkami inicjatywy poręczenia za Michała Sz. – Paulą Sawicką (byłą opozycjonistką w czasach PRL) oraz Katarzyną Batko-Tołuć (członkiem Rady Społecznej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich).  Kobiety zapewniają, iż chcą pomóc Margot, co nazwały “moralnym obowiązkiem” nie tylko ich, ale także wielu środowisk i osób, które opowiedziały się po stronie aktywisty. Uważają oni, iż areszt “może być traumatycznym przeżyciem” dla niego.

Pomysł powstał z nawyku. Od dziesiątków lat działam w obronie osób aresztowanych bez dostatecznego uzasadnienia(…) Jestem ze szkoły Jacka Kuronia, który mawiał, że realizacja pomysłu należy do pomysłodawcy. I ze szkoły Marka Edelmana, który nam wbijał do głów, że trzeba być ze słabymi, że niezależnie od tego, kim jest bity, trzeba z nim być i nie wolno się tego bać – powiedziała Paula Sawicka.

Pod poręczeniem podpisało się wiele znanych osobistości – zarówno osób związanych ze środowiskiem naukowym i akademickim, jak i duchownych. Wśród tych osób znaleźli się m.in. emerytowany redaktor naczelny “Tygodnika Powszechnego” ksiądz Adam Boniecki,Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, były adwokat więźniów politycznych PRL Jacek Taylor, wiceprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów Stanisław Wojciechowicz czy też profesorowie zwyczajni Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Ewa i Jacek Jassem.

Sprawę skomentował znany publicysta Rafał Otoka-Frąckiewicz.

-By być po stronie bitego poręczyli za bijącego? Tak to z pewnością wybitne intelektualne jednostki – napisał dziennikarz.

Michał Sz. został osadzony w areszcie na okres 2 miesięcy w związku ze sprawą zdewastowania przez niego ciężarówki Fundacji Pro Prawo do Życia oraz pobicia jej kierowcy, do czego doszło pod koniec czerwca bieżącego roku. Aktywista kolektywu “Stop Bzdurom” w międzyczasie brał udział w profanacji warszawskich pomników pod koniec lipca. Jego zatrzymanie wzbudziło ogromny sprzeciw społeczności LGBT, która kilka tygodni temu próbowała utrudnić policjantom wykonywanie czynności związanych z przewiezieniem Margot do aresztu. W wyniku starć za funkcjonariuszami zatrzymanych zostało 48 osób/

Źródło: Stefczyk.info na podst. Oko.press Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Ważny apel premiera: dziś wszyscy musimy się zjednoczyć

0 0

Nie żyje aktor Dariusz Gnatowski

0 0

Sędzia Wojciech Ł. odpowie za fałszywe oskarżenia?

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij