Publicystyka

Absurd! Naukowcy pochylili się nad problemem rasizmu podczas… porodówki. Doszli do szokujących wniosków

Grupa ekspertów ze Stanów Zjednoczonych Ameryki postanowiła się pochylić nad problemem rasizmu, a pod lupę postanowili wziąć porodówki. Wnioski, do jakich doszli, są co najmniej szokujące. Zgodnie z nimi czarnoskóre noworodki są około trzy razy bardziej narażone na śmierć znajdując się pod opieką białych lekarzy, niż białe noworodki.

Naukowcy zauważają, że w ostatnim stuleciu znacznie poprawiła się sytuacja niemowląt, a przede wszystkim diametralnie spadła ich śmiertelność. Jednak ich zdaniem problem występuje na innym segmencie. Na tle rasowym. Okazuje się bowiem, iż czarnoskóre niemowlaki są bardziej narażone na śmierć niż ich biali rówieśnicy. A wszystko przez to, iż… znajdują się pod opieką białych lekarzy.

Według “The Guardian” wpływ na to ma kilka czynników m.in. rasizm strukturalny i społeczny, czy także toksyczny stres. Amerykańskie media sugerują nawet “nieświadomy rasizm wśród lekarzy” czy niską różnorodność rasową wśród personelu medycznego. To wszystko ma wpływać na zaniedbania białych lekarzy prowadzących ciąże i opiekującymi się czarnymi noworodkami. Według ekspertów sytuacja znacząco się zmienia, gdy czarnoskóre noworodki znajdują się pod opieką czarnoskórych lekarzy, gdzie ryzyko śmierci spada aż o połowę.

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVP Info Autor: JD
Fot. Wikimedia Commons

Polecane artykuły

0 0

Ważny apel premiera: dziś wszyscy musimy się zjednoczyć

0 0

Nie żyje aktor Dariusz Gnatowski

0 0

Sędzia Wojciech Ł. odpowie za fałszywe oskarżenia?

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij