Publicystyka

Holland, Tokarczuk oraz inni ludzie ze świata kultury piszą list do KE ws. “homofobicznej agresji w Polsce”

Agnieszka Holland, Olga Tokarczuk oraz Agnieszka Graff napisały list do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, w którym poruszają kwestię “represji polskich władz wobec społeczności LGBT+”. Pod pismem podpisało się wielu przedstawicieli świata kultury m.in. Pedro Almodovar, Margaret Atwood czy Mike Leig.

W liście opisane zostały wydarzenia, do jakich doszło 7 sierpnia, kiedy zatrzymano 48 aktywistów LGBT, sprzeciwiających się aresztowaniu Michała Sz., identyfikującego się jako “Margot”, podejrzanego o zdewastowanie ciężarówki działaczy pro-life oraz zaatakowanie jej kierowcy pod koniec czerwca bieżącego roku. Zdaniem autorek pisma – Holland, Tokarczuk i Graff – ani agresywne zachowanie członka kolektywu “Stop Bzdurom”, ani też późniejsze zawieszanie tęczowych flag na warszawskich pomnikach “nie były wybrykami chuligańskimi czy prowokacjami”. Dodają także, iż ataki na społeczność LGBT ciągnęły się przez całą kampanię wyborczą Andrzeja Dudy oraz przypominają o przyjęciu przez niektóre gminy “stref wolnych od ideologii LGBT”.

-Homofobiczna agresja w Polsce wzrasta, ponieważ jest wzmacniana przez rządzącą partię, która uczyniła z mniejszości seksualnych kozła ofiarnego, nie troszcząc się o bezpieczeństwo i dobrostan tych obywatelek i obywateli. Margot jest de facto ofiarą politycznych represji, aresztowaną za odmowę bycia poniżaną – informują autorki listu.

W piśmie zawarto wezwanie dla polskiego rządu, który ma “przestać wspierać organizacje szerzące homofobię” oraz ukarać winnych wydarzeń z 7 sierpnia. Natomiast w przypadku Komisji Europejskiej autorki chcą, aby ta “natychmiastowo podjęła kroki w obronie podstawowych, europejskich wartości -równości, niedyskryminacji, szacunku dla mniejszości” – które ich zdaniem zostały pogwałcone przez polskie władze.

Oprócz inicjatorek całej akcji, pod listem podpisały się znane osobistości ze świata kultury, zarówno polskiej, jak i międzynarodowej, w tym m.in. Paweł Pawlikowski, Jan Komasa, Małgorzata Szumowska, Pedro Almodóvar, Margaret Atwood, Judith Butler, Timothy Snydera, Ed Harris, Yorgos Lanthimos czy Mike Leigh.

a

Źródło: Stefczyk.info na podst. Polsat News Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Ważny apel premiera: dziś wszyscy musimy się zjednoczyć

0 0

Nie żyje aktor Dariusz Gnatowski

0 0

Sędzia Wojciech Ł. odpowie za fałszywe oskarżenia?

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij