Kraj

Od dziś dodatkowe restrykcje koronawirusowe. Kontrole już trwają

Już dzisiaj weszły w życie nowe ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. Sanepid zapowiedział, że będzie ostro  pilnował ich przestrzegania.

W piątek wieczorem w dzienniku ustaw opublikowano rozporządzenie wprowadzające kolejne restrykcje w związku z pandemią koronawirusa. Dzisiaj zaczęły obowiązywać.  Największą zmianą w nowych regulacjach jest wprowadzenie tzw. strefy żółtej i strefy czerwonej. W powiatach które zostały do nich włączone będą obowiązywały ostrzejsze restrykcje niż w reszcie kraju.

W strefie czerwonej obowiązywać będzie m.in. zakaz organizowania kongresów i targów czy działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W kinach będzie mogło być zajętych maksymalnie 25% miejsc. W kościołach i innych obiektach kultu będzie mogła przebywać liczba wiernych równa połowie maksymalnego obłożenia budynku i do 150 osób na zewnątrz. Uroczystości rodzinne zostały ograniczone do maks. 50 osób nie licząc obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej wprowadzono nakaz zakrywania nosa i ust.

Restrykcje wprowadzone w strefie żółtej są mniej dotkliwe. Obejmują m.in. limit jednej osoby na 4 metry kwadratowe na targach, wystawach, konferencjach itp. W kinach będzie mogła przebywać, podobnie jak w strefie czerwonej, jedna czwarta maksymalnej ilości widzów. W siłowniach – jedna osoba na 7 mkw. W imprezach rodzinnych będzie mogło wziąć udział maks. 100 osób.

Oprócz tego regulacja przewiduje w całym kraju obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki, przyłbicy etc. w m.in. środkach komunikacji zbiorowej, obiektach handlowych czy w miejscach ogólnodostępnych gdzie nie ma możliwości zachowania odstępu min. 1,5 metra od innych osób. Z obowiązku tego są zwolnione osoby które cierpią na całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną oraz takie, które mają problemy w ich samodzielnym zakładaniu i zdejmowaniu.

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar stwierdził, że już trwają kontrole przestrzegania restrykcji. Mają miejsce w całym kraju ale do stref czerwonych i żółtych ściągnięto dodatkowe siły. Podkreślił, że w ubiegłym tygodniu sanepid prowadził kontrole przestrzegania przepisów przeciwepidemicznych przy okazji innych kontroli ale w wypadku tych rozpoczętych w sobotę to właśnie przestrzeganie restrykcji będzie głównym punktem.

Teraz trzeba się liczyć z surowymi karami finansowymi. Kontrole będą skrupulatne. Zakres kontroli obejmuje kilkadziesiąt pozycji” – podkreślił – „Dotychczasowe doświadczenia są takie, że niejednokrotnie ognisko epidemiczne zaczynało się na weselu, a kończyło w wielkich zakładach przemysłowych. Musimy to przerwać”.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij