Świat

Brytyjska polityk chce wysłać marynarkę wojenną przeciwko imigrantom

Związek zawodowy reprezentujący pracowników brytyjskich służb granicznych stwierdził, że w powstrzymaniu dopływu nielegalnych imigrantów powinny pomóc im siły zbrojne. Sekretarz spraw wewnętrznych Priti Patel podobno popiera ten pomysł i podjęła już w tym kierunku działania.

W czwartek do wybrzeży UK przybiło kolejnych 235 nielegalnych imigrantów, którzy przypłynęli z Francji przez wody kanału La Manche. Łącznie w tym roku w ten sposób dotarło ich już niemal 4 tysiące – ponad dwa razy więcej niż w całym 2019.

Wczoraj Związek dla Granic, Imigracji i Ceł (ISU), związek zawodowy brytyjskich służb granicznych wydał oświadczenie w którym stwierdził, że jego członkowie nie są przygotowani do tego, żeby poradzić sobie z tym kryzysem. Nie chodzi tylko o brak wystarczającej ilości jednostek do pilnowania całego kanału, chociaż z tym również mają problem. Lucy Moreton z ISU powiedziała, że największym problemem jest przemoc ze strony przejętych na wodach kanału imigrantów. Pracownicy służb które go pilnują potrafią ratować rozbitków i do tego przystosowane są ich okręty ale nie potrafią sobie radzić z sytuacją, w której uratowani są wobec nich agresywni.

ISU stwierdziła, że do rozwiązania problemu potrzebna im będzie pomoc sił zbrojnych, a konkretniej Royal Navy – brytyjskiej marynarki wojennej. Jak donosi Daily Mail powołując się na źródła w Home Office sekretarz Patel popiera ten pomysł. Miał ją do niego przekonać właśnie rekordowy ostatni czwartek i szacunki mówiące, że do końca tego roku drogą wodną przybędzie do UK dwa razy więcej nielegalnych imigrantów niż dotarło w jego pierwszej połowie.

Według informacji dziennika Patel miała powiedzieć pracownikom Home Office żeby opracowali plany tego w jaki sposób wysłane do pomocy jednostki Royal Navy – głównie małe i szybkie okręty i kutry – miałyby przechwytywać łodzie z imigrantami na wodach kanału i kierować je z powrotem do Francji. W maju uniosceptyczny polityk Nigel Farage ujawnił, że jednostki francuskiej marynarki eskortują bowiem te łodzie do granicy wód terytorialnych, co w sierpniu zostało potwierdzone przez brytyjskie media.
Według informacji Daily Mail Patel miała także skonsultować się z prawnikami aby potwierdzić, że takie działanie jest legalne w świetle prawa. Odbyła też już rozmowy z Ministerstwem Obrony pod które podpada marynarka oraz zażądała rozmowy ze swoim francuskim odpowiednikiem Geraldem Darmaninem.

Royal Navy już w maju i czerwcu miała prowadzić wspólne ćwiczenia z jednostkami straży przybrzeżnej. Ich celem było przetestowanie metod zatrzymywania łodzi imigrantów, takich jak zapory-pontony czy specjalne sieci które mają unieruchamiać śruby w ich łodziach.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Daily Mail Autor: Wiktor Młynarz
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij