Publicystyka

Roman Giertych nie zna konstytucji. Kompromitujaca wpadka prawnika Tuska

Roman Giertych lubi się przedstawiać jako obrońca konstytucji. Wczoraj okazało się, że sam jej nie zna.

Już trzech senatorów zachorowało na koronawirusa, co spowodowało, że marszałek Grodzki przeniósł obrady zaplanowane na 4-7 sierpnia. 6 sierpnia natomiast będzie miało miejsce Zgromadzenie Narodowe, czyli wspólne posiedzenie sejmu i senatu, na którym na drugą kadencję zostanie zaprzysiężony prezydent Andrzej Duda.

Giertychowi najwyraźniej nie spodobał się fakt, że wielu opozycyjnych senatorów weźmie w nim udział. “Ponieważ kilkudziesięciu senatorów powinno być na kwarantannie,to przyjście opozycji na Zgromadzenie Narodowe da kworum potrzebne do zaprzysiężenia PAD.” – napisał na Twitterze – „Brawo! Opozycja zawsze powinna pomagać PiS, szczególnie gdy ten opiera się na orzeczeniu nielegalnej izby SN. To racja stanu”.

Problem w tym, że konstytucja nigdzie nie wspomina o konieczności uzyskania kworum do zaprzysiężenia prezydenta.

Odnosi się do niego art. 130, który brzmi: „Prezydent Rzeczypospolitej obejmuje urząd po złożeniu wobec Zgromadzenia Narodowego następującej przysięgi: “Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem”. Przysięga może być złożona z dodaniem zdania “Tak mi dopomóż Bóg”.

Giertych, z wykształcenia prawnik i zajadły obrońca konstytucji, powinien raczej to wiedzieć. Warto dodać, że na Zgromadzeniu Narodowym 6 sierpnia kworum i tak nie dałoby się zebrać gdyż z przyczyn sanitarnych liczba jego uczestników i tak będzie musiała być mocno ograniczona.

Źródło: Twitter Autor: Wiktor Młynarz
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij