Kraj

Ordo Iuris żąda sprostowania od tygodnika Tomasza Lisa

Tomasz Lis, redaktor naczelny należącego do niemiecko szwajcarskiego koncernu tygodnika Newsweek Polska, ma kłopoty. Prawnicy Ordo Iuris zażądali od jego redakcji sprostowania – i nie wykluczają pójścia do sądu.

Chodzi o temat okładkowy z ostatniego numeru, który był poświęcony Ordo Iuris. Instytut wskazał, że w artykule znalazły się kłamstwa dotyczące rzekomego powiązania OI z zagraniczną organizacją. “W kłamliwy sposób przedstawiono również działalność międzynarodową osób współpracujących z Instytutem. Jej przejawem miałby być rzekomy udział osób związanych z Fundacją w Światowym Kongresie Rodzin w Moskwie w czasie agresji rosyjskiej na Ukrainę” – można przeczytać w oświadczeniu OI.

 

Instytut wskazuje też, że autorka tego tekstu podała nieprawdziwe informacje o promowanej przez OI Karcie Praw Rodzin. Stwierdziła między innymi, że ten dokument miałby ograniczać prawa i dyskryminować niektóre grupy społeczne. Stwierdziła również, że dokument ten wprowadza „strefy wolne od LGBT”. OI podkreśla, że to nieprawda a sam termin „został rozpowszechniony przez aktywistów LGBT, aby wprowadzać w błąd opinię publiczną oraz deprecjonować przyjmowanie przez jednostki samorządu terytorialnego dokumentu gwarantującego ochronę konstytucyjnych praw przysługujących rodzinie”.

OI poinformowało w oświadczeniu, że jego prawnicy wystąpili do redakcji tygodnika o publikację sprostowania. Jeżeli tygodnik Tomasza Lisa tego nie zrobi to nie ukrywają, że złożą do sądu odpowiedni pozew. Nie wykluczają też pozwu o ochronę dóbr osobistych. Nie byłby to pierwszy taki przykład – w przeszłości Instytut wielokrotnie już występował z takimi sprawami, m.in. wobec Agnieszki Holland, Radosławowi Sikorskiemu czy spółce Agora S.A.

„To zaskakujące, że niektóre środowiska nie są w stanie zrozumieć, iż można budować organizację społeczną całkowicie niezależną od finansowania ze środków publicznych czy grantów zagranicznych, a opierającą swoją działalność na wsparciu darczyńców podzielających ideę funkcjonowania Instytutu.” – skomentował Dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris adw. dr Bartosz Lewandowski, który nazwał ten artykuł kolejną nieudaną próbą deprecjonowania przez liberalne media dorobku OI – „W artykule szeroko opisano aktywność naszych ekspertów oraz ich zaangażowanie dla dobra Rzeczypospolitej Polskiej oraz wolności i praw poręczonych w Konstytucji RP. Wynika to z ich ogromnych osiągnięć oraz bardzo dużej wiedzy merytorycznej, o czym autorka materiału prasowego wydaje się zapominać”.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Niezależna Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij