Kraj

Nowy sondaż: Ilu Polaków jest zadowolonych z działań rządu?

Jak wynika z sondażu CBOS, zdecydowana większość Polaków docenia starania rządu w walce z epidemią koronawirusa, choć w ostatnich tygodniach widać pogorszenie opinii dot. pracy polityków.

Badanie zrealizował CBOS w dniach od 15 do 25 czerwca 2020 roku na próbie liczącej 1378 dorosłych osób. Według 65 proc. respondentów, rząd premiera Morawieckiego dobrze radzi sobie z epidemią koronawirusa. Ten wynik to spadek o 5 pkt proc. procentowych w stosunku do poprzedniego badania, które realizowano na przełomie maja i czerwca. Odsetek osób negatywnie oceniających działania rządu w tej sferze wzrósł z 25 proc. do 29 proc.

Zadowolonych z efektów działań rządu jest 85 proc. badanych deklarujących prawicowe poglądy polityczne. Osoby identyfikujące się z lewicą nieco częściej uważają, że rząd radzi sobie z epidemią źle (49 proc.) niż dobrze (45 proc.) – informuje CBOS.

Pracownia badawcza sprawdziła także to, jakie partie popierają ci, którzy popierają działania gabinetu premiera Morawieckiego. Jak nietrudno zgadnąć, działania rządu chwalą niemal wszyscy wyborcy PiS, a także większość sympatyków PSL–Koalicji Polskiej oraz Konfederacji. Wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy przeważa ocena negatywna.

Według CBOS, ostatnie tygodnie pokazują wzrost obaw dotyczących tempa znoszenia ograniczeń związanych z epidemią. Z 31 proc. do 43 proc. wzrósł odsetek osób przekonanych, że rząd zbyt szybko łagodzi obostrzenia. Jednocześnie z 48 proc. do 39 proc. zmalał odsetek twierdzących, że władza robi to w odpowiednim tempie. Stosunkowo niewielu (10 proc., spadek o 2 pkt proc.) uważa, że ograniczenia znoszone są zbyt wolno.

 

Źródło: Stefczyk.info za CBOS Autor: red.
Fot. PAP

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij