Kraj

Dostałeś tajemnicze nasiona z Chin? Uważaj! W grę może wchodzić bioterroryzm

W całym kraju dochodzą komunikaty o tajemniczych paczkach z Chin, których zawartość stanowią nasiona. Państwowy Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa ostrzega, iż w grę może wchodzić nawet bioterroryzm.

Nie tak dawno informowaliśmy o podobnych przesyłkach, które otrzymywali obywatele Stanów Zjednoczonych. Teraz paczki docierają na terytorium Unii Europejskiej, w tym również do Polski. Zgłoszenia o otrzymaniu tajemniczych nasion z Chin, których nikt nie zamawiał, docierają z całego kraju.

W związku z pytaniami, które do nas trafiają, uprzejmie informujemy, że w przypadku otrzymania takiej paczki i jej otwarciu należy nasiona zniszczyć. Z punktu zachowania bezpieczeństwa fitosanitarnego, najprostszą i możliwą także do samodzielnego wykonania metodą jest spalenie tych nasion (najlepiej w piecu domowym lub kominku, ewentualnie metalowym pojemniku np. wiaderku – aby zachować również warunki bezpieczeństwa przeciwpożarowego) – informuje Państwowy Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Inspektorat alarmuje jednak, aby tajemniczych paczek z nasionami nie otwierać, gdyż w grę może wchodzić nawet zagrożenie bioterrorystyczne. Zaznacza, iż w przypadku otrzymania opakowania z Chin należy zawiadomić policję lub właściwy zespół zarządzania kryzysowego działający przy wojewodzie danego województwa. Zaleca się także, aby nie wysiewać nasion “na próbę”.

-Nasiona o nieznanym pochodzeniu, a co najważniejsze, o nieznanym stratusie zdrowotnościowym (fitosanitarnym), mogą być źródłem nowych, niewystępujących dotychczas w kraju/w UE agrofagów szkodliwych dla roślin. Takie organizmy (np. szkodniki, grzyby, bakterie wirusy i inne) stanowią potencjalne zagrożenie dla roślin uprawianych i rosnących w naturze na danym obszarze i przy korzystnych warunkach do rozwoju oraz braku naturalnych wrogów/czynników ograniczających, mogą zadomowić się, powodując straty gospodarcze i środowiskowe – czytamy dalej w komunikacie.

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVP Info Autor: JD
Fot. Twitter

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij