Gospodarka

UOKiK nałożył gigantyczną karę na Gazprom

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta Tomasz Chróstny nałożył ogromną karę na Gazprom. Powodem był brak współpracy w dochodzeniu prowadzonym w związku z budową Nordstream II.

UOKiK jakiś czas temu rozpoczął dochodzenie w sprawie utworzenia konsorcjum finansującego budowę NSII bez wymaganej przez europejskie prawo zgody jego prezesa. Oprócz Gazpromu zarzuty w tej sprawie postawiono szwajcarskiej Engie Energy i czterem holenderskim firmom: Uniper, Shell, Wintershall i OMV. W 2015 roku wniosek o pozwolenie na utworzenie wspólnego przedsiębiorstwa które zajmie się budową i eksploatacją NSII. UOKiK wydał zastrzeżenie, że planowana koncentracja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji. Firmy wycofały więc wniosek ale konsorcjum i tak powstało.

W ramach tego śledztwa UOKiK zwrócił się do Gazpromu o niezbędne dla prowadzenia postępowania kontrakty, jakie rosyjska firma zawarła z pozostałymi, umowy przesyłu, dystrybucji i inne. Chociaż europejskie przepisy tego wymagały Gazprom nie przekazał tych dokumentów. Nie zrobił tego nawet wtedy, kiedy UOKiK w maju wszczął w tej sprawie postępowanie. Zdaniem jego prezesa takie działanie miało na celu utrudnienie postępowania. Gazprom nie wystąpił nawet o zgodę na przekazanie tych dokumentów do rosyjskiego Ministerstwa Energii, co zdaniem UOKiK świadczy, że od początku nie mieli zamiaru spełnić tego żądania. Pozostałe cztery firmy współpracują.

W związku z tym brakiem współpracy UOKiK postanowił nałożyć maksymalną możliwą karę finansową, 50 milionów euro czyli ok. 213 milionów złotych. Chróstny zaznaczył, że postawa Gazpromu utrudniła postępowanie ale go nie zablokowała. Ujawnił, że UOKiK kończy analizować zgromadzony materiał dowodowy i koniec postępowania jest coraz bliższy. W wypadku naruszenia zakazu koncentracji bez zgody urzędu Gazprom będzie mógł być obłożony karą w wysokości do 10% rocznego obrotu a jeśli przywrócenie konkurencji nie będzie możliwe UOKiK będzie mógł nakazać zbycie całości lub części majątku przedsiębiorcy, udziałów i akcji zapewniających kontrolę lub nawet rozwiązanie spółki.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Onet.pl Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij