Kraj

Amerykańskie bazy w Polsce będą eksterytorialne? To fake news

Portal Onet „ujawnił”, że amerykańskie bazy wojskowe w Polsce będą eksterytorialne a ich personel nie będzie podlegał polskiemu prawu. Minister Błaszczak i ambasador Mosbacher zdementowali te informacje.

W opublikowanym dzisiaj rano artykule należący do niemiecko-szwajcarskiego koncernu Ringer Axell Springer portal poinformował, że zakończyły się negocjacje nad porozumieniem o statusie amerykańskich wojsk w Polsce. Według portalu będzie ona zawierać zapis, że amerykańskie bazy w naszym kraju będą eksterytorialne a stacjonujący w nich personel nie będzie podlegał polskiemu prawu. Oznaczałoby to, że Polacy nie mogliby bez ich pozwolenia wejść na teren bazy a jeśli amerykański żołnierz popełniłby w Polsce przestępstwo to stanąłby przed amerykańskim a nie polskim sądem.

Takie rozwiązanie nie byłoby skądinąd ewenementem. Taką umowę Amerykanie podpisali chociażby z Japończykami w sprawie bazy na Okinawie. Ale szeroko komentowany artykuł, zwłaszcza przez polityków i sympatyków opozycji, najprawdopodobniej jest fake newsem.

Podane przez Onet informacje zdementował na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. „Stop fake newsom! Pojawiające się informacje dotyczące zasad stacjonowania żołnierzy Sił Zbrojnych USA w Polsce są nieprawdziwe” – napisał na Twitterze – „Umowę przedstawię po jej podpisaniu. Dezinformowanie szkodzi bezpieczeństwu Polski!”.

W podobnym tonie wypowiedziała się ambasador Mosbacher. „W mediach pojawia się wiele informacji odnośnie rzekomej zawartości nowej polsko-amerykańskiej umowy o współpracy obronnej. Nie są one zgodne z prawdą” – napisała – „Upublicznimy szczegóły kiedy umowa zostanie podpisana”.

 

Źródło: Twitter Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij