Kraj

Smutna wiadomość. Zmarł uczestnik Powstania Warszawskiego Józef Wiłkomirski ps. “Szłom”

Józef Wiłkomirski ps. “Szłom”, uczestnik Powstania Warszawskiego, zmarł dziś w wieku 94 lat. O jego śmierci poinformowali prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Oprócz pseudonimu “Szłom” posługiwał się także “8073”. Wiłkomirski urodził się 15 maja 1926 roku. Od samego wybuchu II Wojny Światowej służył w polskiej konspiracji, konkretniej w Narodowej Organizacji Wojskowa/ Armii Krajowej, batalionie NOW-AK „Gustaw” – 2. kompanii „Genowefa”. Brał także udział w Powstaniu Warszawskim, po którym trafił do niemieckiej niewoli jako jeniec Stalagu X B Sandobostel.

Po wojnie Wiłkomirski realizował swoje pasje związane z muzyką. W 1950 roku uzyskał dyplom dyrygenta w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Był dyrygentem w Państwowej Filharmonii w Poznaniu, a także zajmował stanowiska kierownicze w Filharmonii im. M.Karłowicza w Szczecinie. Uzyskane doświadczenie pozwoliło mu założyć własną Filharmonię w Wałbrzychu, której był dyrektorem naczelnym, jak i artystycznym.

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVP Info Autor: JD
Fot. Wikipedia

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij