Świat

Unia płaci imigrantom aby wracali do domów

Grecki rząd rozpoczął wypłacanie świadczeń dla nielegalnych imigrantów, które mają ich skłonić do powrotu do domu. Finansuje je Unia Europejska.

Od początku kryzysu imigracyjnego Grecja jest jednym z najbardziej poszkodowanych państw. To właśnie do niej dociera większość nielegalnych imigrantów z Turcji oraz tych, którzy są przejmowani na morzu przez proimigranckie organizacje pozarządowe. Z tego powodu sytuacja w przepełnionych obozach dla imigrantów starających się o azyl jest coraz trudniejsza.

W marcu grecki rząd ogłosił powstanie Programu Ochotniczego Powrotu i Reintegracji (AVRR). W jego ramach starający się o azyl mogą otrzymać darowiznę w wysokości aż 2 tysięcy euro jeśli zgodzą się dobrowolnie zrezygnować z prób jego otrzymania i wrócić do domu. Jak informują greckie media program ten jest finansowany ze środków Unii Europejskiej.

Pandemia koronawirusa i związane z nią zamknięcie granic sprawiły, że program był w zasadzie nieaktywny. Greckie władze poinformowały jednak ostatnio, że rozpoczęły wypłacanie tych świadczeń. Otrzymać je mogą imigranci którzy dotarli do wysp Leros, Samos, Lesvos, Kos i Chios przed końcem zeszłego roku, łącznie ok. 5 tysięcy osób.

Minister ds. Imigracji i Azylu Notis Mitarakis poinformował, że oprócz wznowienia przymusowych deportacji grecki rząd ma nadzieję, że już w następnych tygodniach uda się zorganizować pierwsze loty które odstawią do domów ochotników którzy skorzystają z tego programu. Dodał, że jego rząd wprowadza ostrą ale sprawiedliwą politykę migracyjną której celem jest walka z nadmiarem imigrantów na wyspach i w całym kraju po zeszłorocznej fali.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Greek City Times Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Pękła kolejna psychologiczna granica. Rekordowa liczba zakażeń

0 0

Atak nożownika we Francji! Nie żyją trzy osoby

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij