Publicystyka

Rzeczniczka Lewicy nie widzi różnicy między posągiem króla a figurą Jezusa

Rzecznik lewicy Anna Maria Żukowska dołączyła do obrońców aktywistów LGBT którzy sprofanowali figurę Jezusa. Zrobiła to jednak w wyjątkowo kuriozalny sposób.

Niedawna atak aktywistów LGBT na warszawskie pomniki i profanacja figury Jezusa stojącej na Krakowskim Przedmieściu wyraźnie podzieliły polityków i zwolenników opozycji. Część z nich autentycznie to oburzyło, część uznała to za błąd taktyczny, który zmniejszy im poparcie, a część zaczęła ich bronić.

Do tej ostatniej grupy dołączyła poseł i rzecznik prasowa Lewicy Anna Maria Żukowska. Zrobiła to jednak w wyjątkowo dziwny sposób: zestawiła bowiem zdjęcie sprofanowanego flagą LGBT pomnika ze zdjęciem posągu Zygmunta III Wazy – ze słynnej warszawskiej Kolumny Zygmunta – z zawieszonym na szyi szalikiem Legii Warszawa. Zdaniem Żukowskiej oba akty są równoważne gdyż król Zygmunt na pomniku trzyma krzyż.

Oczywiście różnic pomiędzy oboma sytuacjami jest dużo. Przede wszystkim pomnik króla Zygmunta, pomimo tego, że przedstawiono go z krzyżem w ręku, nie jest obiektem kultu religijnego. W przypadku ostatniego ataku LGBT fakt, że zaatakowali świeckie pomniki też nie był najbardziej oburzający.

Liczą się także intencje. Wieszanie szalika na szyi Zugmunta jest tradycją i ma miejsce zawsze, kiedy Legia zostanie mistrzem Polski. Jego celem jest wyrażenie radości jaki z tego powodu odczuwają mieszkańcy Warszawy, a sam szalik jest po zdjęciu oddawany na cele charytatywne. Powieszenie flagi LGBT na pomniku Jezusa miało na celu oburzenie katolików i pogłębienie podziałów społecznych.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że szalik Legii na pomniku króla jest wieszany w biały dzień przez przedstawicieli klubu i środowisk kibicowskich, po uzyskaniu na to wszelkich niezbędnych pozwoleń. Tymczasem aktywiści LGBT musieli wieszać swoją flagę w nocy i wkrótce zajmie się nimi prokuratura.

Źródło: Twitter Autor: Wiktor Młynarz
Fot. Twitter

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij