Świat

Policja aresztowała dziennikarzy, którzy krytykowali walkę rządu z pandemią

Około 50 dziennikarzy, którzy krytykowali rządową walkę z pandemią koronawirusa, zostało aresztowanych lub poddanych innym represjom. Rząd Indii twierdzi, że stało się tak w ramach walki z fake newsami.

Indie zostały bardzo mocno dotknięte przez pandemię chińskiego koronawirusa. Jak na razie odkryto tam 1,58 miliona infekcji i 38 tysięcy zgonów, co daje Indiom trzecie miejsce na świecie za USA i Brazylią. Wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że oficjalne dane są zaniżone gdyż wielu najbiedniejszych mieszkańców, często mieszkających w slumsach, nie miało możliwości się przetestować.

Strategia walki z pandemią rządu Narendry Modiego bywa często obiektem krytyki. Komentatorzy zwracają uwagę, że wprowadzane przez jego rząd restrykcje nie tylko nie pomogły w walce z zarażeniami ale także miały tragiczny wpływ na hinduskich biednych, z których wielu zostało pozbawionych środków do życia. W odpowiedzi na tą krytykę jego rząd najwyraźniej rozpoczął rozprawę z krytykującymi go niezależnymi mediami.

Jak informuje brytyjski Guardian ponad 50 dziennikarzy zostało aresztowanych przez policję lub policja złożyła przeciwko nim skargi. Większość z nich pracuje dla małych niezależnych redakcji. Niektórzy twierdzą też, że padli ofiarą policyjnej przemocy.

Powody tych aresztowań były różne ale dziennikarze są przekonani, że doszło do nich z powodu ich krytyki postępowania rządu. „Niebezpośrednia wiadomość była taka, że nie możemy pokazywać rządu w złym świetle” – powiedział Guardianowi jeden z nich, Om Sharma z dziennika wydawanego w regionie Himachal Pradesh – „Nieważne, że musimy przymykać oczy na problemy które widzimy”. On sam został oskarżony o rozprzestrzenianie fałszywych informacji, niewykonanie polecenia urzędnika i nieodpowiedzialne epidemiologicznie zachowanie po tym, gdy podczas transmisji na Facebooku odczytał raport o robotnikach, których lockdown pozbawił jedzenia.

Rząd twierdzi od dawna, że walczy jedynie z fake newsami. „Jest bardzo ważne aby stawić czoła rozprzestrzenianiu się pesymizmu, negatywności i plotek” – powiedział Modi na wspólnej konferencji prasowej z właścicielami i dziennikarzami 20 największych hinduskich mediów, która miała miejsce przed wprowadzeniem lockdownu. Jakiś czas później sąd najwyższy na prośbę rządu stwierdził, że piszący o pandemii dziennikarze powinni korzystać jedynie z oficjalnych rządowych źródeł.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Guardian Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij