Świat

Przez Covid-19 w Europie może zabraknąć strzykawek?

Komisja Europejska ostrzegła państwa członkowskie UE przed ryzykiem niedoborów strzykawek i sprzętu ochronnego potrzebnego do potencjalnych masowych szczepień przeciwko Covid-19.

KE zwróciła się również do rządów państw członkowskich o rozważenie wspólnego zakupu większej liczby szczepionek przeciwko grypie i zwiększenia liczby osób zaszczepionych, aby zmniejszyć ryzyko jednoczesnej grypy i epidemii Covid-19 jesienią.

Żadna szczepionka przeciwko koronawirusowi nie została jeszcze w pełni opracowana ani zatwierdzona w UE, ale kraje starają się przygotować do tego, aby szczepienia mogły rozpocząć się szybko, jeśli i gdy szczepionki okażą się skuteczne. Niektóre kraje mają nadzieję, że może to nastąpić już w tym roku.

Zgodnie z dokumentem, na który powołuje się Reuters, KE wezwała państwa UE do rozważenia możliwości wspólnych zamówień. Zainteresowanie miały wyrazić Włochy i Holandia. Systemy wspólnych zakupów są uważane za skutecznie narzędzie do uzyskania lepszych cen i uniknięcia rywalizacji między rządami państw UE.

Według nieoficjalnych informacji KE zwróciła się też do producentów szczepionek z pytaniem, czy są dostępne dodatkowe dawki szczepionki przeciw grypie. Równocześnie poprosiła rządy państw UE o zgłoszenie swojego zainteresowania wspólnym zakupem szczepionek przeciw grypie. KE odmówiła komentarza w sprawie tego, jakie otrzymała odpowiedzi.

 

Źródło: PAP Autor: Z Brukseli Łukasz Osiński
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Pękła kolejna psychologiczna granica. Rekordowa liczba zakażeń

0 0

Atak nożownika we Francji! Nie żyją trzy osoby

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij