Gospodarka

Niemiecki bank twierdzi, że Polska jest coraz ważniejszym partnerem handlowym

Niemiecki państwowy bank wydał raport, w którym stwierdził, że Polska to obecnie piąty najważniejszy dostawca zagraniczny Niemiec. Zdaniem jego ekspertów pandemia koronawirusa sprawi, że stosunki handlowe Polski i Niemiec jeszcze bardziej się poprawią.

Autorzy raportu z niemieckiego państwowego banku KfW podkreślili, że Polska i Niemcy od dawna są ważnymi partnerami handlowymi. Przypomnieli, że od lat 90-tych Niemcy zajmują z dalekim wyprzedzeniem pierwsze miejsce na liście państw z których pochodzi polski import. Podkreślili też, że w samym 2019 wzajemna wymiana towarów miała wartość aż 123,5 mld euro, przy czym na Niemcy przypadło 27,5% polskiego wywozu i 21,4% polskiego wwozu towarów, co dało wtedy Polsce szóste miejsce, za ChRL, Holandią, USA, Francją i Włochami a przed np. UK.

Eksperci zauważają, że tradycyjna dla polsko-niemieckich stosunków handlowych asymetria zanika wraz z rozwojem gospodarczym naszego państwa, który oceniają bardzo pozytywnie. Ich zdaniem pandemia koronawirusa sprawi, że te stosunki ulegną dalszej poprawie. Ma to spowodować fakt, że według prognoz Polska dozna przez nią najmniejszych szkód gospodarczych z wszystkich państw UE. Komisja Europejska szacuje, że nasz PKB spadnie o 4,6 procent w tym roku i wzrośnie o 4,3% w przyszłym.

„Polacy i Niemcy mogą wskazać na wiele wspólnych ekonomicznych sukcesów, a gospodarki obu państw są obecnie silnie powiązane” – podkreślili autorzy raportu – „To, że Polska dozna zapewne podczas obecnego kryzysu najmniejszych strat gospodarczych spośród wszystkich państw UE powinno korzystnie wpłynąć na dalszy rozwój ścisłej współpracy gospodarczej”. 

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij