Gospodarka

W oparach absurdu: LEGO wycofało zestaw, który nie spodobał się niemieckim pacyfistom

1 sierpnia LEGO miało wprowadzić do sprzedaży model zmiennopłata V-22 Osprey. Został on jednak wycofany z powodu protestów niemieckich pacyfistów.

Zmiennopłat Osprey to pierwsza produkowana seryjnie maszyna w której można w locie zmienić pozycję skrzydeł i silników. Dzięki temu ten pojazd może startować i lądować pionowo oraz zawisnąć w powietrzu jak śmigłowiec a także latać jak normalny samolot, co zwiększa jego prędkość i zasięg w stosunku do innych śmigłowców.

LEGO chciało wydać licencjonowany model Ospreya w przeznaczonej dla starszych dzieci serii Technic. Jego premierę zaplanowano na 1 sierpnia i ok. 1600 zestawów trafiło już do dystrybutorów. Nie spodobało się to jednak pacyfistycznej organizacji Niemieckie Stowarzyszenie na Rzecz Pokoju (DFG). Jego członkowie zwrócili uwagę, że wprawdzie stworzony przez LEGO model był pomalowany w charakterystyczne barwy cywilnych maszyn ratowniczych (SAR) ale taka wersja nie istnieje naprawdę i sam Osprey jest na razie maszyną stricte wojskową, używaną jedynie przez amerykańskie i japońskie siły zbrojne. Ich zdaniem z powodu umowy licencyjnej na wykorzystanie prawdziwej nazwy maszyny na opakowaniu każdy, kto kupuje ten zestaw, wspiera kompleks przemysłowo-zbrojeniowy. Stworzyli więc petycję żądającą usunięcia go z oferty i zaprzestania podobnych praktyk w przyszłości.

 

LEGO od razu się ugięło przed Niemcami i zestaw nie trafi jednak do dzieci – te, które już trafiły do sklepów, wrócą do producenta. W oficjalnym oświadczeniu w tej sprawie nie wspomnieli jednak o tym proteście. Zwrócili za to uwagę, że pomimo cywilnych barw Osprey jest maszyną wojskową a polityką firmy od samego początku jej istnienia jest nietworzenie zestawów z modelami maszyn wojskowych.

To nie jest pierwszy raz kiedy LEGO wystraszyło lewicy. Po wybuchu zamieszek po śmierci czarnoskórego aktora porno George’a Floyda zdecydowali o zaprzestaniu marketingu zestawów o tematach policyjnych.

Źródło: Stefczyk.info na podst. rp.pl, airliners.net Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij