Gospodarka

Ruszyła rejestracja firm do Bonu Turystycznego. Co trzeba o nim wiedzieć?

Już dzisiaj rusza rejestracja firm które będą chciały skorzystać z programu Bon Turystyczny. Wakacje z jego udziałem można zacząć planować prawdopodobnie od 1 sierpnia.

Wprowadzony prezydencką ustawą Bon Turystyczny jest elementem walki z kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią chińskiego koronawirusa. Jego celem jest pomoc branży turystycznej, która została bardzo mocno poszkodowana przez wprowadzone w związku z pandemią restrykcje. Wartość tego programu to aż 3,5 miliarda złotych.
Już dzisiaj rusza rejestracja firm z branży turystycznej które będą chciały skorzystać z tego programu. Bonu będzie można użyć do zapłacenia wyłącznie tym firmom, które się zarejestrują.

Bon przysługuje z automatu rodzicom dzieci poniżej 18 roku życia którym przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy, popularnie zwany 500 Plus, a także rodzicom pobierającym świadczenie rodzinne za granicą. Na każde dziecko przysługuje jeden bon o wartości 500 PLN, którym można zapłacić za noclegi, imprezy turystyczne etc. na terenie Polski. Na dziecko niepełnosprawne przysługuje drugi bon, również w wysokości 500 PLN. Bon należy wykorzystać do 31 marca 2022 roku i nie można go wymienić na gotówkę.

Wnioski o przyznanie bonu będzie można składać pradopodobnie od 31 lipa. Aby skorzystać z bonu należy posiadać profil na ZUSowskiej Platformie Usług Elektronicznych (PUE) który można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego czy bankowości elektronicznej. Po wejściu na ten profil można aktywować bon i otrzymać indywidualny kod za pomocą którego będzie można płacić podmiotom turystycznym. Po dokonaniu płatności otrzymamy SMSem potwierdzenie.

Także podmioty turystyczne będą mogły rejestrować się za pomocą PUE ZUS, gdzie będą miały dostęp do swoich rozliczeń. Ich uprawnienia do skorzystania z programu będzie sprawdzać Polska Izba Turystyczna. Na stronie POT znajdzie się również aktualizowana lista firm którym będzie można zapłacić przy pomocy bonu.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij