Gospodarka

Polak na czele Światowej Rady Unii Kredytowych. To jedno z najwyższych stanowisk piastowanych przez Polaka w świecie globalnych finansów

Światowa Rada Unii Kredytowych z siedzibą w Madison w USA wybrała Polaka, prezesa Krajowej SKOK Rafała Matusiaka na przewodniczącego Rady Dyrektorów WOCCU. Przewodnicy Światowej Rady Unii Kredytowych to jedno z najwyższych stanowisk piastowanych przez Polaka w świecie globalnych finansów.

Ponad 90 delegatów z całego świata uczestniczyło w walnym zgromadzeniu WOCCU decydując o kwestiach kluczowych dla światowej spółdzielczości finansowej. Wśród najważniejszych decyzji, jakie zapadły podczas szczytu znalazł się wybór nowego przewodniczącego WOCCU, który będzie pełnił swą funkcję przez najbliższe dwa lata.

Rafał Matusiak został przewodniczącym Rady Dyrektorów WOCCU po sześciu latach obecności w Radzie tej organizacji. Prezes Krajowej SKOK, obejmując nową funkcję, zadeklarował, że będzie dążył do ochrony i promowania modelu działalności unii kredytowych na całym świecie.

Rozwój spółdzielczego modelu działalności finansowej jest szczególnie rozpowszechniony w krajach anglosaskich, a dynamicznie rozwija się w Afryce i Azji generując nowe perspektywy zwalczania wykluczenia społecznego i dotarcia z usługami finansowymi do potrzebujących uczestników rynku. Szczególnie podkreślana przez ekspertów jest odporność unii kredytowych na globalne kryzysy i zawirowania gospodarcze.

– W imieniu własnym i członków SKOK w Polsce dziękuję za ten wielki zaszczyt – mówił Matusiak obejmując stanowisko.

Na świecie Unie Kredytowe (w Polsce znane jako SKOK-i) są szeroko rozpowszechnioną formą działalności finansowej i stanowią alternatywę dla banków komercyjnych. Zrzesza je Światowa Rada Unii Kredytowych, do której należy 85 400 kas spółdzielczych ze 118 krajów. Łącznie obsługują one 274 miliony ludzi. W latach 2013 – 2015 funkcję przewodniczącego Światowej Rady również pełnił Polak, Grzegorz Bierecki.

Źródło: Stefczyk.info Autor: red
Fot. red

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij