Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

“Polska gospodarka dostaje dziś potężny impuls”. Premier zapowiedział konsolidację Orlenu i PGNiG

Komisja Europejska wyraziła zgodę na konsolidację Orlenu z Lotosem. Na konferencji prasowej poświęconej temu wydarzeniu zapowiedziano, że to dopiero początek.

Komisja Europejska zgłosiła swoje zastrzeżenia do planu przejęcia Grupy Lotos przez Orlen trzy miesiące temu. Oficjalnie powodem były obawy, że połączenie dwóch spółek, które jako jedyne zajmują się w Polsce rafinacją ropy naftowej zaszkodzi konkurencji na rynku hurtowej i detalicznej sprzedaży paliwa. We wtorek KE wyraziła jednak warunkową zgodę na tą konsolidację. Prezes Orlenu Daniel Obajtek poinformował na Twitterze, że stronie polskiej po twardych negocjacjach udało się uzyskać znacznie lepsze warunki niż te, które KE postawiła początkowo. Aby uzyskać zgodę na tą konsolidację Orlen obiecał zbyć 30% udziałów w rafinerii Lotos, sprzedaży 80% stacji benzynowych Lotosu i uwolnienie większości mocy zarezerwowanej przez Lotos na największym w Polsce morskim terminalu paliwowym,

„Połączenie PKN ORLEN i Grupy Lotos znacząco wzmocni pozycję koncernu w negocjacjach cenowych z kontrahentami z USA, krajów Bliskiego Wschodu czy Rosji. Ułatwi też nawiązanie współpracy z nowymi partnerami.” – napisano w komunikacie prasowym – „Transakcja ta będzie miała szczególne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa paliwowo-energetycznego Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej. Optymalizacja logistyki, w tym zakupu surowca i dystrybucji gotowych produktów przełoży się też na stabilność cen dla klientów”.

Prezes Obajtek podkreślił, że ta zgoda to sygnał, że w Europie potrzebne są silne multienergetyczne koncerny. Stwierdził, że ta fuzja pozwoli lepiej sprostać wyzwaniom związanym z transformacją energetycznąi otworzy możliwość realizacji nowych projektów i dalszej ekspansji na światowych rynkach.

„Chciałem serdecznie pogratulować i podziękować za ogromne wsparcie przy realizacji tego procesu, który jest jednym z ważniejszych dla kształtu polskiej gospodarki.” – powiedział na konferencji prasowej premier Morawiecki – „Przed nami dekady inwestowania w nowe technologie, badania, rozwój, wdrożenia i w transformację energetyczną.”.

Morawiecki podkreślił, że powiększony Orlen będzie jednym z kluczowych podmiotów polskiej gospodarki “Dla przeprowadzenia tak skomplikowanego procesu gospodarczego niezbędna jest odpowiednia siła kapitałowa i możliwości, które pojawiają się wraz ze skalą. Poprzez tego typu połączenia, fuzje tworzy się możliwość wygenerowania dodatkowych synergii po stronie dochodowej i kosztowej. To przełomowy proces, który zwiększy efektywność funkcjonowania. Częściowa integracja pewnych rynków, dystrybucji, sprzedaży i obrotu pokazuje kolejne kierunki rozwoju” – powiedział – „Dając takie możliwości rozwojowe, jednocześnie zwiększamy bezpieczeństwo energetyczne państwa, przesuwamy się na drabinie rozwojowej. Firma będzie silniejsza dla całej Polski i dla swoich pracowników.”. Premier podkreślił także, że konsolidacja nie będzie stanowiła zagrożenia dla obecnych miejsc pracy w Lotosie. „Potrzebujemy fachowców, specjalistów, którzy będą w stanie zwiększoną siłę kapitałową wykorzystać przy kolejnych zmianach na rynku.” – podkreślił.

Na tym jednak nie koniec ambitnych planów. Na tej samej konferencji prasowej zapowiedziano bowiem kolejną konsolidację Orlenu – tym razem z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem. „Budujemy w Polsce potężny koncern multienergetyczny o globalnym zasięgu. Konsolidacja spółek skarbu państwa to nasza odpowiedź na coraz bardziej wymagające otoczenie” – stwierdził Jacek Sasin, wicepremier i Minister Aktywów Państwowych. – „Trzeba tworzyć duże podmioty, które po połączeniu swoich budżetów”

Sasin podkreślił, że transformacja energetyczna Polski będzie ogromnym wyzwaniem a rząd chce ją przeprowadzić w jak najbardziej efektywny sposób. Orlen, z racji swoich kompetencji przydatnych w tym procesie, będzie wiodącym podmiotem tej transakcji. Sasin zwrócił też uwagę, że dużo europejskich spółek już ma za sobą konsolidację i działanie rządu sprawi, że nowy energetyczny gigant będzie mógł łatwiej z nimi konkurować.

„Odeszliśmy od tego, że przez 20 lat się nie dało. Weszliśmy w skomplikowany proces negocjacji z Komisją Europejską. Ten proces przebiegał w najbardziej optymalny sposób. Warunki, które zostały wynegocjowane są właściwe, patrząc na dalszą perspektywę rozwoju całej grupy” – skomentował premier – „Ta fuzja i kolejne zmiany na rynku to odważny kierunek rozwoju i budowy championa europejskiego w skali całej Europy, z ambicjami wychodzenia na inne rynki.”.

Źródło: Autor:
Fot. PAP/Radek Pietruszka

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij