Świat

Czerwony Półksiężyc: epidemia Covid-19 grozi katastrofą

Wraz z rosnącą liczbą zachorowań na Covid-19 Afganistanowi grozi katastrofa; osłabiona dekadami wojny służba zdrowia nie jest w stanie poradzić sobie z zagrożeniem – alarmuje we wtorek afgański Czerwony Półksiężyc.

“Afganistan znajduje się na skraju potencjalnych katastrof zdrowotnych, społecznych i gospodarczych spowodowanych epidemią Covid-19, gdyż ta choroba poważnie obciąża ten kraj, jeden z 10 najsłabszych na świecie” – ostrzega w oświadczeniu organizacja.

Według danych rządowych w tym państwie potwierdzono 34 740 zakażeń koronawirusem, na Covid-19 zmarło 1 062 chorych, a kolejnych 31 jest w ciężkim stanie. Wyzdrowiało 21 454 pacjentów.

Afgański Czerwony Półksiężyc ocenia jednak, że prawdziwy bilans epidemii jest o wiele wyższy, ale nie jest ujmowany w oficjalnych zestawieniach, ponieważ wykonuje się za mało testów a system opieki zdrowotnej jest słaby.

Sekretarz generalna organizacji, Nilab Mobarez zaznacza, że szybką reakcję na kryzys – który według przewidywań w nadchodzących tygodniach jeszcze się pogłębi – uniemożliwiają poważne braki sprzętu ochronnego oraz trudności w dostępie do odległych regionów państwa. Aby temu zaradzić, Czerwony Półksiężyc organizuje mobilne punkty opieki zdrowotnej i angażuje do pracy tysiące wolontariuszy w lokalnych społecznościach.

Ministerstwo zdrowia zwraca uwagę na większą liczbę mężczyzn, u których wykrywa się infekcję SARS-CoV-2, co – jak sądzą urzędnicy – spowodowane jest brakiem dostępu kobiet do służby zdrowia w głęboko konserwatywnym społeczeństwie.

W trosce o zdrowie kobiet władze zatrudniły więcej żeńskiego personelu medycznego i wyodrębniły przeznaczone dla pań oddziały w szpitalach – przekazała rzeczniczka resortu Masuma Dżafari.

Źródło: (PAP) Autor:
Fot.

Ankieta

Gdzie spędzisz najbliższe wakacje?

Ładowanie ... Ładowanie ...

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij