Kraj

Szumowski podziękował dziennikarzom za pracę w czasie epidemii

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski na konferencji prasowej podziękował dziennikarzom za współpracę. Ujawnił też, że sytuacja epidemiologiczna się poprawia.

Od początku pandemii chińskiego koronawirusa odbyło się ponad 100 briefingów prasowych. Podczas ostatniego Szumowski zwrócił się bezpośrednio do dziennikarzy i podziękował im za informowanie opinii publicznej o sytuacji epidemiologicznej. Jego zdaniem pozwoliło to na przejście epidemii bez „strachu o to co się dzieje, bez strachu o to, że ludzie nie wiedzą jak mają reagować”.

„Udało się przeprowadzić wszystkie te procesy w czasie epidemii, które były niezwykle ważne, żeby ochronić Polaków przed nadmiernym rozprzestrzenieniem się tego wirusa” – powiedział do dziennikarzy – „to się udało w dużej mierze też dzięki państwu”.

Szumowski ujawnił też, że sytuacja epidemiologiczna stale się poprawia. Zauważył, że poniedziałkowy raport ministerstwa wskazał 299 nowych zakażeń. “To nie jest 500-600, to nie są tysiące nowych zakażeń, jak to ma miejsce w innych krajach” – zauważył- „Wiemy, że będą ogniska, wiemy, że te ogniska musimy szybko wyłapywać, robić badania, przesiewy i ta liczba będzie pewnie wahała się między 200-300 chorych, raz więcej, a raz mniej”. Dodał, że “tych chorych jest coraz mniej, a dane są coraz lepsze”.

Szumowski poinformował również o wynikach testów jakim poddano osoby wybierające się do sanatoriów. Okazało się, że wśród 20 tysięcy przebadanych osób tylko 34 – 0,1% – miało koronawirusa. „To cieszy, bo oznacza, że te osoby w sanatoriach są bezpieczne, a po drugie to pokazuje, ile tego wirusa jest wśród Polaków – w porównaniu z doniesieniami z zagranicy, jest go naprawdę mało” – skomentował

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij