Najnowsze wiadomości z kraju

W Chełmie powstanie Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej

W Chełmie powstanie Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej – Instytut Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Instytucje będą poświęcone pamięci ofiar wydarzeń na Wołyniu. Dzisiaj ogłoszona została koncepcja ich powstania. Podpisano też dokument dotyczący jego utworzenia. To wspólna inicjatywa samorządowców i parlamentarzystów, wspierana przez prezydenta RP i rząd premiera Morawieckiego.

Zadaniem Instytutu będzie odkrycie prawdy o rzezi wołyńskiej, poświęci swoją działalność badawczą rozwijaniu dobrej współpracy pomiędzy Polską i Ukrainą. Celem Muzeum będzie przede wszystkim oddanie czci i godne upamiętnienie ponad 100 tys. polskich ofiar ludobójstwa. Zadaniem muzeum będzie natomiast przede wszystkim oddanie czci i godne upamiętnienie ponad 100 tys. polskich ofiar tego ludobójstwa i pokazanie bohaterstwa wielu sprawiedliwych ukraińskich sąsiadów, którzy z narażeniem życia, a niekiedy także z poświęceniem życia własnego i swoich rodzin, ratowali Polaków przed banderowcami.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, posłowie na Sejm RP Anna Dąbrowska-Banaszek i Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski Lech Sprawka i prezydent miasta Chełm Jakub Banaszek.

– To niezwykle ważna inicjatywa historyczna, która przywróci pamięć o zbrodni ludobójstwa, o ofiarach, gdzie upamiętnieni byliby również ci sprawiedliwi Ukraińcy, którzy w tamtych czasach ratowali życie swoich sąsiadów, a często swoich polskich członków rodzin. To inicjatywa na miarę XXI wieku, która z Chełma uczyni centrum pamięci historycznej o polskich kresach. Możemy ogłosić całej Polsce, że ten pomysł, staje się rzeczywistością – podkreślił Jacek Sasin.

Spotkanie odbyło się w przeddzień 77. rocznicy „krwawej niedzieli” – apogeum ludobójstwa na Wołyniu. Uczestnicy złożyli wieńce i wiązanki w Chełmie, pod pomnikiem Piety Wołyńskiej na skwerze im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK przy al. marszałka Józefa Piłsudskiego.

Na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016 r. ustanowiony został Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP i poświęcony jest pamięci ofiar Rzezi Wołyńskiej. Związany jest z rocznicą wydarzeń z 11 i 12 lipca 1943 r., kiedy UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców ok. 150 miejscowości w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim i łuckim.

Źródło: lublin.uw.gov.pl Autor: lublin.uw.gov.pl
Fot. Katarzyna Link/LUW
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij