Publicystyka

Uchodźcy LGBT mają pierwszeństwo przed innymi uchodźcami? Spurek przyklaskuje pomysłowi norweskich władz

Rząd Norwegii wprowadził nowe rozwiązania dotyczące kwestii przyjmowania uchodźców, zgodnie z którymi priorytet mają stanowić LGBT+ oraz kobiety i dzieci. Z takiego rozwiązania zadowolona jest europoseł Sylwia Spurek.

-Zmieniamy wytyczne dotyczące przyjmowania uchodźców, aby osoby queerowe miały pierwszeństwo – stwierdził Grunde Kreken Almeland, ekspert ds. integracji przy norweskim ministerstwie edukacji.

Do tej pory o status uchodźcy mogli ubiegać się wszyscy ludzie, którzy zbiegali ze swojego miejsca zamieszkania z powodu wojny, skrajnych prześladowań czy poczucia zagrożenia. Władze Norwegii zwróciły uwagę na fakt, iż kwestia odmiennej orientacji seksualnej może być również powodem ataków wobec danych osób, dlatego też zostały wdrożone w tym kraju nowe procedury przyjmowania uchodźców. Od tej pory kwestia ucieczki ze swojego rodzimego kraju osób LGBT+ będzie traktowana w skandynawskim państwie priorytetowo, na równi ze statusem kobiet i dzieci.

Nowe zasady będą obowiązywać wyłącznie w przypadku transferu uchodźców z jednego kraju azylowego do drugiego. O udział w nowym programie mogą wnioskować osoby zarejestrowane przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. spraw uchodźców (UHNCR).

Z takiego rozwiązania zadowolona jest była europoseł Wiosny Sylwia Spurek, która uważa, iż podobne procedury powinny obowiązywać w każdym kraju.

-Rząd Norwegii wprowadza nowe wytyczne dot. starania się o status uchodźcy/dźczyni. Według nich osoby LGBT+ mają być traktowane priorytetowo w tym względzie podobnie, jak kobiety i dzieci. Każdy kraj powinien tak podchodzić do kwestii praw człowieka – czytamy we wpisie polityk.

Źródło: Twitter Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij