Świat

Szaleństwo trwa. Lewicowe władze zdejmą pomnik wyzwolenia niewolników

Lewicowe władze Bostonu zdecydowały się na demontaż pomnika upamiętniającego wyzwolenie niewolników. Uznały, że jest rasistowski.

Emancipation Memorial to rzeźba autorstwa Thomasa Balla. Przedstawia prezydenta Abrahama Lincolna, który stoi oparty o pręgierz i trzyma w ręce Deklarację Emancypacji – dokument, który zakończył w USA niewolnictwo. Przed nim były niewolnik z połamanymi kajdanami na rękach dźwiga się z kolan. „Rasa uwolniona/ kraj w pokoju/ Lincoln odpoczywa po trudach” – głosi inskrypcja na nim.

Oryginał tego pomnika stoi w Waszyngtonie, ale w 1879 roku polityk i showman Moses Kimball sfinansował jego kopię i podarował ją Bostonowi. W ostatnim czasie pomnik ten znalazł się jednak na celowniku lewicy. O ile w Waszyngtonie nie udało im się go zdewastować ani doprowadzić do usunięcia, o tyle w stolicy Massachusetts poszło im już znacznie lepiej. Tamtejsza miejska komisja sztuki przegłosowała usunięcie go z cokołu.

Przed głosowaniem członkowie komisji odbyli wielogodzinne rozmowy ze zwolennikami usunięcia pomnika. Argumentowali oni, że pomnik ten minimalizuje rolę samych czarnoskórych w zniesieniu niewolnictwa i ich udział w Wojnie Secesyjnej – murzyni stanowili w niej ok. 10% armii Unii. Nie podobała im się również poza w której przedstawiono byłego niewolnika, która ich zdaniem sugeruje, że klęczy przed Lincolnem.

 

Pomnik już wkrótce trafi więc do magazynu. Za jakiś czas zostanie ponownie wystawiony w jakimś miejscu publicznym. Na razie nie ujawniono gdzie. Komisja ma wcześniej dokonać „rekontekstualizacji” figury, co zapewne oznacza, że pomnik zostanie przebudowany w duchu politycznej poprawności.

Sprawa jest o tyle ciekawsza, że stojący w Waszyngtonie oryginał tego pomnika został zamówiony i opłacony przez byłych niewolników. Oni nie uważali, żeby był rasistowski albo ich obrażał. Ale najwidoczniej współczesna lewica wie lepiej.

Źródło: Stefczyk.info na podst. The Hill Autor: WM
Fot. Djembayz CC BY-SA 3.0

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij