Kraj

“Jest mi wstyd”. Piotr Gliński zapowiedział, że w ramach protestu zrzeknie się tytułu profesorskiego

Wicepremier Piotr Gliński zapowiedział, że zrzeknie się swojego tytułu profesorskiego. Ma to być protest przeciwko nieprzyznaniu profesury dr hab. Andrzejowi Zybertowiczowi.

W 2017 roku Rada Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wszczęła postępowanie ws. przyznania Zybertowiczowi tytułu profesora. Decyzja w tej sprawie należała do Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. Gazeta.pl poinformowała, że w poniedziałek Prezydium tej rady w tajnym głosowaniu zdecydowało stosunkiem głosów pięć do trzech i trzech osobach wstrzymujących się o odrzuceniu tego wniosku.

Sprawa wywołała oburzenie wielu osób. CKST zaczęła być oskarżana o to, że jej decyzja nie ma nic wspólnego z faktycznym dorobkiem naukowym Zybertowicza a wiele z faktem, ze jest doradcą prezydenta Andrzeja Dudy. “Z przykrością stwierdzam, że polityczne emocje udzielają się coraz większej części profesury” – skomentował profesor Antoni Dudek – “Niestety członkowie Prezydium CK, odmawiając mu prawa do tytułu profesora, i to po kompromitacji jaka stała się udziałem kilku autorów bieda-recenzji w jego przewodzie, potwierdziło niestety, że nie potrafią się wznieść ponad swoje polityczne sympatie i antypatie”. Profesor dodał, że nie podziela wyborów politycznych i poglądów Zybertowicza, ale uważa go za jeden z najoryginalniejszych umysłów w polskich naukach ścisłych.

Do sprawy na Twitterze odniósł się także wicepremier Gliński. „Właśnie się dowiedziałem, że Centralna Komisja d/s stopni naukowych odmówiła tytułu profesorskiego A. Zybertowiczowi. Słabe. Dno.” – napisał – „To w takim razie ja się zrzekam swojego tytułu nadanego przez to “ciało” 12 lat temu! Bo mi wstyd. Bo uważam, że Andrzejowi Zybertowiczowi bardziej się należy…”.

Źródło: Stefczyk.info na podst. DoRzeczy Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij