Świat

Chińscy naukowcy znaleźli groźnego wirusa. Ostrzegają, że może spowodować kolejną pandemię

Chińscy naukowcy znaleźli wirusa świńskiej grypy, który może z łatwością zarażać ludzi. Ich zdaniem może on spowodować kolejną pandemię.

Grupa chińskich naukowców badała wirusy grypy znalezione u świń w latach 2011 do 2018. Znaleźli wśród nich odmianę wirusa grypy G4 z podtypu H1N1- do którego zalicza się między innymi wirus słynnej hiszpanki, która zebrała śmiertelne żniwo w latach dwudziestych. Ich zdaniem odnaleziony wirus spełnia wszystkie warunki potrzebne do wywołania kolejnej pandemii.

Wiadomo już, że wirus tan zaraża też ludzi. Udało się go bowiem odnaleźć jego ślady we krwi pracowników świniarni, w której żyły zarażone nim zwierzęta. Zdaniem naukowców oznacza to, że trzeba jak najszybciej wprowadzić monitoring ludzkiej populacji, zwłaszcza pracowników mających codzienny kontakt ze świniami. W państwie takim jak Chiny jest to szczególnie ważne, gdyż z racji gęstości zaludnienia wiele osób żyje blisko farm, ubojni czy tzw. mokrych rynków, gdzie sprzedaje się żywe zwierzęta.

Naukowcy w swoim badaniu, opublikowanym przez prestiżowy amerykański periodyk naukowy PNAS, podkreślają, że świnie są ważnym ogniwem pośrednim, które ułatwia zwierzęcym wirusom przejście na ludzi. Carl Bergstrom z Uniwersytetu Waszyngtońskiego podkreśla jednak, że nie ma na razie powodu do paniki. Jego zdaniem to, że G4 może zarażać ludzi to za mało – ludzie mają z nim bowiem szerokie kontakty od co najmniej pięciu lat i na razie brak dowodów na to, że krąży on w ludzkiej populacji, co jego zdaniem świadczy o niezbyt wielkim zagrożeniu jakie powoduje.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Reuters Autor: WM
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij