Gospodarka

Reuters: Orlen dostanie zielone światło od Komisji Europejskiej na przejęcie Lotosu

Jak informuje agencja Reutersa, powołująca się na wiarygodne źródła w strukturach unijnych, spółka PKN Orlen otrzyma zgodę od Komisji Europejskiej na przejęcie Lotosu.

Przez bardzo długi czas KE obawiała się, iż potencjalna fuzja obydwóch koncernów może znacząco zachwiać rynkiem paliwowym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, szczególnie w Polsce, Czechach, Estonii, Łotwie, na Litwie oraz Słowacji. Unijny organ szczególnie wskazywał na możliwy wzrost cen oraz zmniejszenie konkurencji w przypadku połączenia obydwóch spółek.

Jak jednak podaje Reuters w maju władze PKN Orlen przedstawiło Komisji Europejskiej nowe propozycje, mające na celu rozwianie obaw unijnego organu. Według agencji polska spółka zaoferowała sprzedanie udziału LOTOS – Air BP Polska (LABP), joint venture Lotosu z BP, zobowiązując się jednocześnie do dostarczania LABP paliwa lotniczego oraz corocznego zwiększania  zaopatrzenia dla spółki, co umożliwiłoby utworzenie realnego konkurenta dla spółki. Oprócz tego władze Orlenu zamierzają wprowadzić szereg mniejszych koncesji dotyczących zarówno hurtu, jak i detalu paliw, a także rynków paliwa lotniczego.

Komisja Europejska do dnia 2 lipca 2020 roku ma czas na poinformowanie narodowych urzędów antymonopolowych o swoim stanowisku w danej sprawie, natomiast 22 lipca upłynie ostateczny termin dla wydania decyzji dotyczącej przejęcia 53% akcji Lotosu przez PKN Orlen.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Reuters/ Puls Biznesu Autor: JD
Fot.

Ankieta

Czy zaszczepisz się przeciwko COVID-19?

Ładowanie ... Ładowanie ...

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij