Kraj

“Poznański Czerwiec jest symbolem walki o codzienną wolność”

– 64 lata temu w Poznaniu na ulice wyszli robotnicy, obywatele; poznański Czerwiec jest symbolem walki o codzienną wolność – prawo do godnego życia każdego człowieka – napisał w niedzielę na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

“64 lata temu w Poznaniu na ulice wyszli robotnicy, obywatele, ale także ojcowie i matki, którzy walczyli o lepszą teraźniejszość i przyszłość swoich dzieci. Poznański Czerwiec jest symbolem walki o codzienną wolność – prawo do godnego życia każdego człowieka” – czytamy we wpisie szefa rządu.

28 czerwca 1956 r. robotnicy poznańskich Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Robotniczy bunt przeszedł do historii jako Poznański Czerwiec. W jego trakcie życie straciło 58 osób.

 

 

Źródło: PAP Autor: Marzena Kozłowska
Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij