Świat

Szokujące badanie z Hiszpanii. Koronawirus był w Europie już wiosną zeszłego roku

Hiszpańscy naukowcy dokonali szokującego odkrycia. Znaleźli koronawirusa w próbce ścieków z marca zeszłego roku – dziewięć miesięcy wcześniej niż pojawił się w Chinach.

Dotychczas sądzono, że wirus SARS-CoV-2 pojawił się w Chinach pod koniec zeszłego roku. Pacjentem zero miał być 55-letni mężczyzna z Wuhan, który złapał go 17 listopada. 7 stycznia chińskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób po przeprowadzeniu śledztwa ogłosiło, że zachorowania powoduje nowy koronawirus, nazwany ostatecznie SARS-CoV-2.

Odkrycie naukowców z Uniwersytetu w Barcelonie może całkowicie zmienić naszą wiedzę o początkach tego koronawirusa. Badali oni bowiem próbki ścieków pod kątem obecności w nich śladów wirusa. Takie badania mogą pomóc w szybszym odkryciu potencjalnych punktów zapalnych. Nie sprawdzali jednak tylko obecnie odkrytych próbek, ale także te pobrane przed pandemią. Bardzo szybko okryli dzięki temu, że koronawirus w Barcelonie pojawił się już 15 stycznia – 41 dni przed pierwszym oficjalnie zdiagnozowanym przypadkiem.

Ku wielkiemu zaskoczeniu odkryli także ślady koronawirusa w próbce pobranej 12 marca 2019, na dziewięć miesięcy przed zidentyfikowaniem istnienia tego wirusa w Chinach. Szef zespołu Albert Bosch powiedział, że poziom SARS-CoV-2 w próbce był niski, ale wystarczający do tego, aby test dał wiarygodny wynik.

Ich badanie na razie przechodzi przez proces recenzji naukowych. Jeżeli uda się potwierdzić, że jest prawdziwe, to może to mieć ogromne znaczenie dla walki z pandemią.

Dr Joan Ramon Villalbi z hiszpańskiego odpowiednika Sanepidu powiedział jednak agencji Reutersa, że jest jeszcze za wcześnie na wyciąganie z niego wniosków. „Kiedy masz tylko jeden wynik to zawsze chcesz więcej danym, więcej badań, więcej próbek aby potwierdzić, że to nie błąd laboratoryjny czy problem z metodologią” – stwierdził dodając, że z racji podobieństwa COVID-19 do innych chorób płuc mogło dojść do błędnej interpretacji odczytu. „Ale to na pewno jest interesujące, sugestywne” – stwierdził.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Reuters Autor: WM
Fot. PAP/EPA/JESUS DIGES
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij