Publicystyka

Trzaskowski kopiuje postulaty innych kandydatów? Rywale prezydenta Warszawy atakują go w sieci

Rafał Trzaskowski całkiem niedawno opublikował swój program wyborczy. Okazuje się, iż całkiem sporo zastrzeżeń odnośnie niego mają sztaby wyborcze pozostałych kandydatów, które zgodnie uważają, iż prezydent Warszawy podkrada ich pomysły.

Około dobę przed rozpoczęciem ciszy wyborczej sztab Rafała Trzaskowskiego opublikował oficjalny program wyborczy swojego kandydata, o których już od dawna politycy różnych formacji politycznych pytali. Ciężko określić, czy dzięki jego bardzo później publikacji zdoła do siebie przekonać większe grono wyborców, zachęcając ich do oddania głosu pod jego kandydaturą 28 czerwca. Prezydent Warszawy z pewnością jednak osiągnął coś innego – niemalże zjednoczył w krytyce większość sztabów wyborczych jego największych rywali.

Główne zarzuty dotyczą kopiowania pomysłów od innych kandydatów. W tym względzie zarówno sztab Andrzeja Dudy, jak i Władysława Kosiniaka-Kamysza, Szymona Hołowni oraz Robert Biedronia są zgodni, iż kandydat Koalicji Obywatelskiej pobrał część ich postulatów wyborczych i umieścił w swoim programie.

Działacze Prawa i Sprawiedliwości wskazują przede wszystkim, iż Rafał Trzaskowski, które w przeszłości kilkukrotnie atakował program 500+, teraz obiecuje na swojej stronie, iż będzie go usilnie bronił. Dodatkowo prezydent Warszawy zaznacza, iż chciałby utrzymać Wojska Obrony Terytorialnej w Polsce, choć wielokrotnie ta formacja była atakowana przez jego partyjnych kolegów.

Politycy PiS przypominają jeszcze o kilku innych kwestiach, o których kandydat Koalicji Obywatelskiej w obecnej kampanii wyborczej mówi zupełnie inaczej, aniżeli wypowiadał się na ten temat w przeszłości. Większość z nich została przedstawiona w nowym spocie sztabu wyborczego Andrzeja Dudy, pod który został podpięty hasztag #RafałNieKłam.

-Moje postulaty propagowane teraz przez Rafała Trzaskowskiego. Lepiej późno, niż wcale – pisze z kolei Szymon Hołownia.

Były współprowadzący program “Mam talent” zauważa, iż Rafał Trzaskowski skopiował jego pomysł wdrożenia systemu kaucyjnego i przeniesienia części kosztów gospodarowania odpadami na producentów opakowań. Podobnego zdania jest również jego pełnomocnik, Michał Kobosko, który ocenił program wyborczy prezydenta Warszawy jako “pełny zapożyczeń”.

Podobne zarzuty formułują także politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Posłanka tego ugrupowania, Urszula Pasławska, w rozmowie z portalem TVP Info jest zdania, ich kandydat Koalicji Obywatelskiej “kopiuje ich program”. “Rozumiem, że niektórzy zamiast tworzyć, wolą korzystać z gotowych wzorców. My się nie obrażamy, ale warto by pokazywać, kto był autorem tych propozycji. Nasz program był pisany przez miesiące na spotkaniach z ludźmi. Teraz czerpie z niego wielu” – mówiła działaczka ludowców, których lider, Władysław Kosiniak-Kamysz, również podzielił się w mediach społecznościowych swoimi przemyśleniami na temat programu Rafała Trzaskowskiego.

Także Lewica nie pozostawia suchej nitki na polityku Platformy Obywatelskiej. Zdaniem Krzysztofa Śmiszka prezydent Warszawy stara się “pożywić” elektoratem jego partii w nadchodzących wyborach, zamieszczając w swoim programie wyborczym postulaty odnoszące się do kwestii związków partnerskich czy też świeckości państwa. Poseł Wiosny oskarżył go nawet o “udawanie lewicowego”, w czym poparł go m.in. Adrian Zandberg.

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVP Info/ Twitter Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij