Świat

Niemieckie media przestrzegają przed ponownym wyborem Andrzeja Dudy na prezydenta. “PiS jest szkodliwe” i przeprowadza “kontrowersyjne reformy”

Frankfurter Allgemeine Zeitung, wysokonakładowy liberalno-konserwatywny dziennik wydawany we Frankfurcie nad Menem, informuje swoich czytelników, iż Polska 28 czerwca będzie wybierać nowego prezydenta. Niemiecka gazeta przestrzega przed ponownym wyborem prezydenta Andrzeja Dudy.

W wywiadzie przeprowadzonym przez redaktora Gerharda Gnaucka z “Wojciechem, przedsiębiorcą z Krakowa” (FAZ podaje jedynie imię mężczyzny) czytamy m. in. , że “PiS za mocno angażuje państwo w gospodarkę” i “sieje niezgodę wśród ludności”.

Przypomnijmy, że takie słowa w niemieckiej gazecie padają zaledwie dzień po tym, kiedy Komisja Europejska zgodziła się na dokapitalizowanie Lufthansy 9 miliardami euro.

– Wojciech zna ekonomię i jest sceptyczny wobec polityki gospodarczej rządu i prezydenta w Polsce (…) z powodu rosnącego zaangażowania rządu w gospodarkę. To uzależnia państwo od silnych grup lobbingowych, co widać w m. in. w branżach związanych z wydobyciem węgla i wytwarzaniem energii, co jest bardzo ważne w Polsce – czytamy w FAZ.

– PiS jest szkodliwe dla mojego kraju. Chcę, żeby prezydent Duda przegrał wybory. Jeśli przegra, może to również doprowadzić do porażki PiS w wyborach powszechnych w 2023 r. – mówi cytowany przez FAZ mężczyzna.

Frankfurcki dziennik wie, jaka jest waga tych wyborów i informuje swoich czytelników wprost: – To, czy konserwatywny PiS będzie w stanie kontynuować daleko idące reformy, które są kontrowersyjne w kraju i UE, będzie zależeć od wyniku tych wyborów. I odwrotnie, w przypadku zwycięstwa opozycja może uzyskać szansę na skorygowanie tego kursu. 

 

Źródło: Stefczyk,info za FAZ Autor: red.
Fot. PAP
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij