Gospodarka

Premier Mateusz Morawiecki: wiem, że wielkie firmy amerykańskie podejmują decyzje o inwestowaniu w najnowsze technologie w Polsce

Staramy się tworzyć jak najlepsze warunki dla inwestorów, a sytuacja gospodarcza Polski wygląda bardzo dobrze na tle innych państw – mówił w czwartek, podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami amerykańskiego biznesu, premier Mateusz Morawiecki .

Morawiecki podkreślał, że zdaje sobie sprawę, iż pewność inwestowania jest ważna dla firm. “Staramy się tworzyć jak najlepsze warunki dla inwestorów” – zapewnił.

Zaznaczając, że światowe firmy są w przededniu podejmowania ważnych decyzji dotyczących lokowania poszczególnych ogniw łańcucha produkcji i dostaw, zachęcał przedstawicieli amerykańskiego biznesu do relokowania produkcji do Polski np. z Dalekiego Wschodu oraz do inwestowania w Polsce nowych środków.

Przypomniał, że firmy takie jak Google i Microsoft już podjęły decyzję o inwestowaniu w najnowsze technologie w Polsce. Podkreślił, że polskie instytucje mogą być dla nich partnerami w przygotowaniu inwestycji.

Premier zaznaczył też, że gospodarka Polski w dobie pandemii wygląda bardzo dobrze na tle innych państw i – według przewidywań instytucji międzynarodowych takich jak MFW czy EBOiR – recesja w Polsce będzie płytsza niż w innych krajach europejskich.

– Co do stanu makroekonomicznego wygląda on w Polsce znacznie lepiej niż 2-3 miesiące temu przewidywała większość analityków. Tylko wobec sześciu krajów na świecie nie została obniżona prognoza, jednym z tych państw jest właśnie Polska. – powiedział premier.

– To oznacza, że nasze narzędzia mikro i makroekonomiczne, które zastosowaliśmy, były właściwie – dodał Morawiecki, dając za przykład wielosetmiliardowe programy na ratowanie przedsiębiorców i miejsc pracy. Premier zaznaczył, że polska reakcja na koronawirusa polegająca na szybkim lockdownie była odpowiednia i skuteczna.

Mateusz Morawiecki wyraził też nadzieję, że w miejsce “w naturalny sposób w kryzysie malejącego popytu oraz spadających inwestycji prywatnych” będą wchodziły inwestycje zagraniczne. “Mam nadzieję, amerykańskie – wasze. Ale też inwestycje publiczne, które mogą wspierać te inwestycje zagraniczne, bo ja na to patrzę, jako na win-win, jako na taką wspólną (…) strategię działania na rynku polskim” – opisywał.

Szef rządu wskazał, że Polska daje nie tylko pewność inwestycyjną, ale ma także duże zasoby np. wykwalifikowanych pracowników.

– Jestem zatem przekonany, że na polskiej ziemi będziecie mieli (…) bardzo dobre miejsce do realizacji swoich planów, swoich strategii, swoich korzyści biznesowych, bo mamy bardzo, bardzo utalentowanych ludzi, którzy chcą zasysać nowe technologie, chcą się uczyć tego, co najlepsze na całym świecie z korzyścią myślę dla obu stron – dla polskich pracowników, dla polskiej gospodarki, ale też dla amerykańskich inwestorów -podsumował premier.

 

Źródło: stefczyk.info, PAP Autor:
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij